Akumulační podlahové topení

 Dotaz:

Dobrý den, prosím o radu.

Na vašem webu jsem našel tento článek o podlahovém topení.

Mým dodavatelem mě bylo doporučeno nechat udělat akumulační podlahové topení, resp. betonovou podlahu o síle 80 mm, v RD bude instalováno tepelné čerpadlo.

Akumulační topení je prý úspornější a efektivnější? Mohu vás tedy požádat o názor? Děkuji.

 Odpověď:

Dobrý den.

Na Vaši otázku je jednoduchá odpověď - akumulační podlahové topení není úspornější a není efektivnější než poloakumulační nebo přímotopné podlahové topení.

Akumulační podlahové topení je takové, které vyrobené teplo akumuluje v sobě (v materiálu) a postupně ho uvolňuje do prostoru - tento způsob je dobrý např. při topení kotlem na tuhá paliva a to proto, že se nemusí tak často topit.

Na "spotřebu" tepla je to ale stejné jako u přímotopného nebo poloakumulačního topení - teplo je třeba nejdříve vyrobit. Efektivita tkví tedy jen v tom, že nemusíte topit tak často, ale musíte zpotřebovat stejné množstvý tepelného zdroje - uhlí, dřeva, briket, aby byla pokryta tepelná ztráta.

Pokud jako zdroj tepla slouží elektrokotel, plynový kotel nebo tepelné čerpadlo, je akumulační topení nevhodné a nefektivní - část tepla bude s největší pravděpodobností zbytečně plýtvána na vytápění prázdného domu, kdy stačí jen dům penetrovat.

Efektnivní podlahové topení (resp. jakékoliv vytápění) je takové, které topí když chceme a na teplotu jakou chceme - takové topení je jen přímotopné, resp. topení s minimální odezvou.

Pokud tedy vezmeme v úvahu, že budete mít tepelné čerpadlo, akumlační podlahou přijdete o cca 30-50 mm tepelné izolace a regulace teploty bude z odezvou cca 5 hodin - efektivita a účinnost zcela určitě horší než u přímotopného nebo poloakulačního podlahového topení.

Zanechte vzkaz

Nové články