Zkušenosti s anhydritovou podlahou

 Dotaz:

Dobrý den, máme zájem o anhydritovou podlahu do našeho domu, líbí se nám vlastnosti podlahy - co jsme se dočetly měla by být pevnější než klasické betonové podlahy a měla by lépe vodit teplo - budeme mít podlahové topení. Nikde jsme se ale nenašly informace o zkušenostech s podlahou - údržba, životnost anhydritových podlah? Neklasá potom podlaha? Můžeme dát anhydridovou podlahu i dokoupelny a technické místnosti?

Můžete nám zprostředkovat kontakt na nějakého Vašeho zákazníka, který má podlahy už delší dobu? Děkuji L.

 Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz. Po zkušenostech už kontakty na zákazníky nedávám (jeden takový předaný kontakt skončil stalkingem a tak jsem od toho upustil). Pokud Vám ale vystačí mé zkušenosti, rád se o ně podělím.

Anhydritovou podlahu máme v domě od roku 2020. Sice jsem volil netradiční tloušťku cca 10 cm (80-100 mm) z důvodu vyšší akumulace tepla, ale jinak bych doporučoval cca 45 mm v souvislé vrstvě (to je cca 60 mm vč. topení - teplovodního)

Podlahy jsem si samozřejmě připravoval na zalití sám :) - eps 150/100 dvě vrstvy + nopová systémová deska - celková byla cca 27 cm. EPS pokládaný přímo na lepenku s lokálním vyrovnáním spojů. Anhydritovou podlahu máme v koupelně i technické místnosti, kde jsou udělané hydrostěrky.

Dlažba a plovoučky se pokládaly po cca 7 měsících od vylití - v návaznosti na ostatní stavební práce. Kdy byla podlaha skutečně vyschlá nevím, nehrotil jsem to. Podlahu jsem měl bez strženého šlemu (na 90% jsou plovoučky) a podlahové topení jsem pouštěl až těsně před pokládkou krytin na pár dnů..

Dům byl navíc v době realizace bez podbití a SDK - to není doporučený způsob realizace a ani vysoušení podlah. Uvádím to jen proto, že podlaha mohla vysychat daleko rychleji pokud bych se tomu věnoval a zavedl vysoušecí režim..záklopy jsme ale dělali cca září/říjen.

Dlažba pokládána na lepidlo MAPEI Adesilex P9 - když jsem reklamoval dvě-tři duté dlažky, měl jsem tu možnost se přesvědčit o tom jak lepidlo drží na anhydritu - to jak šlo lepidlo z anhydritu špatně odstranit jsem nečekal a obkladač také ne :)

Většina plochy je ale vinylová plovoucí podlaha s korkem - celková tl. cca 10 mm +/-. Z plovoucí podlahy jsem měl celkem obavy - neustále slyším jak to nefunguje, praskají zámky, rozjíždí se a pod. Po 3 letech jsem nic z toho nezaznamenal..

I přesto, že je plovoucí podlaha s korkem, podlahové topení dům bez problému vytopí. Faktem ale je, že podlahové topení se používá minimálně - používáme krbová kamna. Náklady na dřevo na jeden rok jsou cca 3-4 tis. + 2 dny práce v lese, tudíž bez konkurence.

Životnost anhydritové podlahy je defacto neomezená, případné praskliny se mohou opravit šitím (sanace prasklin betonových podlah). Podlahy nevyžadují žádnou údržbu.

Ohledně sedání podlah - záleží na kvalitě EPS a pokládce. Já jsem za 3 roky žádný pokles nezaznamenal a to je podlaha o cca 1/3 těžší díky použité tloušťce než bývá běžné a to si nemyslím, že jsem se spokládkou polystyrenu nějak páral.

 

Jsem si jist, že v případě kdy bych stavěl znovu, použil bych anhydritovou podlahu znovu - pevnost anhydritu je výrazně vyšší než klasických pískových betonů.

 

Abych jen nechválil, jednu vadu na kráse podlaha má a to je zateplení v místě portálu. I přesto, že jsem používal izolační profily pod rámy, v místě u portálu je v zimě podlaha výrazně chladnější. Pokud bych tento detail řešil znovu, přidal bych izolaci z venku ve formě např. pěnového skla - aby bylo možné zatížení. Ted už je terasa hotová a samozřejmě není chuť něco předělávat..tak příště :)

 

V případě jakýchkoliv dotazů s na mě neváhejte kdykoliv obrátit.

S pozdravem Zelinger J. - ANHYTOP

Zanechte vzkaz

Nové články