Tato stránka není aktuální.
Byla přesunuta z původního webu a je zachována jen z čistě historického důvodu - vývoje cen. aktuální ceník najdete ZDE.
Omlouváme se za způsobené komplikace, hezký den!
Separační vrstva (jinak řečeno také igelit pod anhydrit) slouží k oddělení anhydritové podlahy od izolace a nebo jiného podkladu, např. štěrkový násyp u starších staveb apod. Provedení separační vrstvy musí být precizní stejně jako u hydroizolační vrstvy. Jak a z čeho nejlépe provádět separační vrstvu?
Separační vrstva pod anhydritovou podlahu
V minulosti se při realizování podlah separační vrstva vůbec nepoužívala a když, tak na její montáž nebyly kladeny takové nároky jako na separační vrstvu mezi izolacemi a anhydritovovu litou podlahou. Její špatné provedení může mít doslova katastrofální následky. V momentě kdy se pod separační vrstvu dostane ve větší míře anhydrit při realizaci lité podlahy, polystyrenové izolace, která se většinou používá, má snahu ihned vyplavat. Poté se jen velmi těžko stav napravuje. Montáž separační vrstvy není žádná věda, jen je třeba tuto práci dělat pečlivě.
Výběr materálu na separační vrstvu pod anhydritovou podlahu
Jako separační vrstvu je možné použít více druhů materiálu. Na základě našich zkusešeností Vám doporučujeme recyklované folie s tlouštkou 0,2 mm. Proč? Montáž separační vrstvy na izolační vrstvu při používání běžné stavební folie je trošku složitější. Tyto folie bývají často staticky nabité a z montáže se tak může nezkušenému zamotat hlava :). Folie z recyklátu jsou bez této statické elektřiny. Montáž je tak o dost snadnější a opravdu ji zvládá každý. Tloušku 0,2 mm doporučujeme na základě našich zkušeností. Někteří výrobci anhydritových podlah sice doporučují folii o tlouštce 0,1 mm, ale tato folie se často trhá. Stačí jen nepatrné napnutí a trhlina je na místě. Tlouštka 0,2 mm je tak ideální a vydrží tahání hadic a další různou zátěž.
Montáž separační vrstvy
Folie, které se používají pro separační vrstvu, jsou nejčastěji baleny v tzv. polorukávě. Folie o šířce 2 bm je přeložena a zabalena. Plocha jedné folie je nejčastěji 100 m2. Montáž separační vrstvy Vám doporučujeme provádět s přesahem na zeď, cca 5-10 cm a zafixovat obvodovou dilatací. Tímto způsobem je možné vytvořit opravdu kvalitní separační vrstvu, kterou není možné tak jednoduše narušit jako separační vrstvu, která je po krajích nalepená na folii u obvodové dilatace. Montáž by se měla provádět proti zamýšlenému lití anhydritu, což je v podstatě od vstupního prostoru dál. Je to z důvodu bezpečnosti při lití anhydritového potěru. Pokud selže lepený spoj, neznamená to nutně, že dojde k odtečení separační vrstvy - igelitu.
Při montáži separační vrstvy pod anhydritovou podlahu dbejte na:
- Nepropustnost separační vrstvy. Pomůže Vám v tom montáž s přesahem na svislou konstrukci, folie o tlouštce 0,1 mm až 0,2 mm a kvalitní provedení lepených spojů s přesahem alespoň 10 cm.
- Separační vrstvu ukládejte proti směru lití anhydritu, lije se většinou od nejvzdálenějšího místa, folie se tak ukládá od vchodových dveří.
- Pozor na vzduchové mezery, snažte se aby folie co nejvíce kopírovala povrch, vč. větších prohlubní.
- Jestli si nevěříte, nechte to na nás. Separační vrstva stojí 10 Kč/m2 vč. materiálu i montáže