Dilatace v anhydritové podlaze
- 15 Srp
Dotaz:
Je potřeba dilatovat anhydritovou podlahu v tělocvičně 40,20 x 21,00 m?
Podklad je drátkobetonová deska tl. 120 mm a separační fólie PVC. Jaký anhydrit a tloušťka by měla být pro podahu bez dilatace?
Děkuji, LH.
Odpověď:
Dobrý den,
podle doporučení výrobců je třeba anhydritové podlahy dilatovat v ploše po 300 m2 pokud je instalováno teplovodní nebo elektrické podlahové topení a nebo po 600 m2 pokud není podlahové topení v podlaze.
Jen pro porovnání, běžné betonové podlahy na bázi cementu je nutné dilatovat po cca 25-30 m2, tj. 2000% rozdíl.
Naše zkušenosti s realizací větších ploch bez dilatací jsou pozitivní -
450 m2 bez dilatací na podlahové topení a cca 1 000 m2 (kurty) bez podlahového topení a dilatací. Oba případy jsou starší několik let a podlahy jsou v pořádku.
Podle popisku - plocha 844 m2, pevný podklad - by měla jít provést realizace také bez dilatací v ploše. Pokud by nastal problém, provést dilatace po zhotovení podlahy je už to nejmenší - jedná se o smrštovací dilatace - ty se běžně provádějí jen naříznutím materiálu. Případné praskliny dnes už také není problém opravit - na trhu je řada produktů pro sanaci podlah, spoje pak většinou vykazují větší pevnost než samotná roznášecí deska.
Přesto, že podklad bude pevný - nestlačitelný s ohledem na funkci stavby bychom doporučili výšku anhydritové podlahy cca 50 mm