Narozdíl od teplovodního podlahového topení, kde se pokojovými termostaty reguluje jen minimální množství provedených instalací, je pokojový termostat nedílnou součástí každého elektrického podlahového topení. V dnešní době je na trhu nepřeberné množství, od analogových až po centrální řídící jednotky. Vybrat ten správný termostat nemusí být jednoduché, tedy až do doby, než si přečtete tento článek .
Možnosti regulace elektrického podlahového topení
Elektrické podlahové topení je možné regulovat více způsoby, a to buď samostatnými pokojovými termostaty, které dělíme mezi analogové - neprogramovatelné a elektronické - programovatelné.
U analogového pokojového termostatu si nastavíte teplotu na zapnuto/vypnuto. Tím možnosti nastavení většinou končí. U programovatelného termostatu si můžete nastavit začátek / konec spuštění, různé teploty podle času, funkce dovolné, temperování atd...
Centrální regulace nabízí stejné nebo podobné výhody jako elektronické termostaty, ale nastavení je možné provádět z jednoho místa, nezřídka kdy i přes chytré telefony nebo počítač a přes vzdálenou správu - tedy třeba z druhého konce světa.
Při výběru pokojového termostatu, např. v některém e-shopu apod. je nutné si ověřit, že pokojový termostat umí snímat jak pokojovou teplotu vzduchu tak teplotu podlahy - tuto možnost všechny pokojové termostaty nenabízejí!
Pokojový termostat musí mít vstup na čidlo teploty podlahy
Touto funkcí se liší pokojové termostaty pro elektrické podlahové topení od běžných termostatů. V případě samostatných pokojových termostatů musí termostat umět pracovat s teplotou podlahy a v případě vyšší teploty podlahy by měl podlahové topení vypnout, aby nedošlo k poškození topných kabelů. Teplota podlahy musí být pro pokojový termostat primární. Tu samou funkci musí mít i systém centrální regulace.
Pokojový termostat je možné použít pro řízení více topných okruhů, některé termostaty jsou tak vybaveny více vstupy podlahových čidel - např. termostat TFT od Fenixe má tyto vstupy dva.
Pokojové termostaty Fenix:
Spínací kontakt pokojového termostatu
Životnost pokojového termostatu je možné prodloužit tím, že spojení topných kabelů bude prováděno přes stykač
Pokojové termostaty se také mohou lišit v možné zatížitelnosti spínacím proudem. Většinou to bývá 16A, resp. maximální příkon 3,5 Kw při zapojení topného kabelu (topných kabelů) do pokojového termostatu, ale může být i méně, např. 10A.
Pokud je instalovaný výkon topného kabelu větší než dovolené zatížení pokojového termostatu, je nutné aby se topný kabel ovládal přes stykač. Všechny tyto informace je nutné znát ještě před tím než se bude provádět montáž elektroinstalace.
Pokojový termostat - ovládání topného kabelu
Podle spínacího kontaktu termostatu a instalovaného výkonu pro ovládání jedním termostatem je nutné přizpůsobit provedení elektroinstalace.
Příklad 1:
Spínací kontakt pokojového termostatu je 16A.
Instalovaný výkon pro ovládání tímto termostatem je 3 300 w.
3 300w/230v = 14,4 A
Pokojový termostat v tomto případě může sám spínat elektrické topné kabely nebo kabel.
Příklad 2:
Spínací kontakt pokojového termostatu je 10A.
Instalovaný výkon pro ovládání tímto termostatem je 2 500 w.
2 500w/230v = 10,9 A
Pokojový termostat v tomto případě nemůže napřímo ovládat topné kabely, ale musí být ovládány přes stykač
Montáž pokojového termostatu
Instalace pokojových termostatů se provádí do instalační krabice, ideálně KPR 68 (hloubka 66 mm). Montáž termostatů je lepší nechat až po realizaci anhydritové podlahy.
Pozor na združené rámečky! Pokud chcete termostat umístit do sdruženého rámečku, ideální je najít dodavatele, který umí dodat jak rámeček tak pokojový termostat a bude tak zajištěna vzájemná kompatibilita.
Obecně se ale doporučuje instalovat termostat zvlášť.