jsou prozatím nejmodernější způsob realizace hrubých betonových podlah. Vynikají vysokou pevností v tlaku i tahu za ohybu, jsou ideální jako těžké plovoucí podlahy, kdy podklad je tvořen z tepelné nebo kročejové izolace (např. polystyren), které se vyznačují vysokou stlačitelností.
Anhydritová podlaha je ideální krycí vrstva pro podlahové topení a to hned z několika důvodů. Zejména pak rychlejším prohřáním anhydritové vrstvy, které je docíleno vyšší homogenitou materiálu. Zlepšení tepelného odporu izolační vrstvy zvýšením její skladby na úkor anhydritu, který se ukládá o desítky milimetrů v menší vrstvě než cementové potěry (klasické betonové podlahy). Vynikající mechanické vlastnosti anhydritové podlahy využijte i v případě, kdy podlahové topení nemáte. Pevnost v tlaku i ohybu je na rozdíl od klasických cementových potěrů garantována výrobcem a splňuje veškeré požadavky norem a vyhlášek určujících vlastnosti podlah
Anhydritová podlaha
je po realizační stránce velkým skokem vpřed. Rychlost zhotovení anhydritové podlahy je několikanásobně rychlejší než u klasického potěru, ať už je jako pojivo použit cement nebo anhydrit. Nerozumíte tomu? Ale ano, i anhydritové podlahy je možné dělat z polosuché směsi stejně jako se tomu děje u cementových potěrů (obr1. obr2.), ale proč to dělat, když to jde i jednodušší cestou se zaručeným výsledkem - pevnost samonivelační směsi bude vždy vyšší bez ohledu na použité pojivo než suchého nebo zavhlého potěru! Toto téma je ale na samostatný článek. Rychlost uložení anhydritové podlahy tak vyžaduje větší zkušenosti a schopnosti než u klasického provádění podlah. Není zde čas opravovat chyby v průběhu lití, vše musí klapnout na jedničku - realizaci nejde přerušit více jak na několik minut. S každým zájemcem konzultujeme skladbu podlahy- poradíme jak nejlépe skladbu podlahy provést a z čeho a nebo ji také celou můžeme zhotovit a to včetně teplovodního nebo elektrického podlahového topení. Automaticky také každého zákazníka informujeme v případě, že je jeho skladba podlahy navržena špatně a nebo ji lze vylepšit. Ať už se jedná o nedostatečné zateplení, a nebo nedostatečné odizolování kročejového hluku pod plánovanou anhydritovou podlahou. Před realizací anhydritové podlahy také důkladně zkontrolujeme připravený podklad. Menší chyby na místě opravíme, ty větší pak ve spolupráci se zákazníkem ihned řešíme. Nesnažíme se chyby zalít do anhydritu jak někteří dělají, snažíme se vždy o co nejlepší výsledek a mezi to počítáme i důkladnou kontrolu připraveného povrchu.
Anhydritové pojivo je vytvrzeno do 48 hodin od uložení. Od té chvíle je možné začít anhydritovou podlahu intenzivně vysoušet. Pokud se anhydritová podlaha vystaví při vysoušení stejným podmínkám celoplošně, může být podlaha vysušená-vyschlá i do týdne. Vytvořit takové podmínky je ale v praxi technicky i finančně náročné.
Hlavní výhody anhydritových podlah
-
v konečném výsledku zlevní stavbu - odpadá stěrkování nerovností i riziko nerovného povrchu
-
rychlost uložení - podlaha v domě je za den hotová
-
po 48 hodinách od uložení je možné anhydrit začít vysoušet a to i intenzivně
-
po 7 dnech možnost spuštění podlahového topení
-
při ukládání anhydritu se nepoškodí rozvody, na stavbě nejsou žádná kolečka na dopravu materiálu apod.
-
nižší vrstva anhydritu = nižší hmotnost - vhodné pro rekonstrukce
-
vysoká pevnost v tahu za ohybu- garantovaná! - vhodnější než zavlhlé potěry (betonové podlahy), které se obecně vyznačují menší pevností v tahu za ohybu
-
v porovnání s cementovými pojivy velmi nízká smrštitelnost - bezespárové podlahy.
-
jsou i další výhody, např. delší životnost podlahy, snadná příprava stavby, vysoká tepelná vodivost...
Mini fotogalerie anhydritových podlah