Použití anhydritu Thermio anhylevel
- 06 Úno
Dotaz:
Dobrý den, prosím o radu. Vzhledem k chybě v projektu mě nyní vychází výška anhydritové podlahy 30 mm nad trubky podlahového topení. Tepelnou izolaci máme 180 mm EPS 100.
Na stránkách jedné společnosti jsem se dočetl, že mohu bez obav použít materiál thermio anhylevel od cemexu. Prý dokonce i lépe vodí teplo.
Máte s tím nějaké zkušenosti, můžete toto řešení doporučit? Jen pro infromaci doplním, že plánujeme tepelné čerpadlo.
Odpověď:
Dobrý den, řešení na jaké se ptáte doporučit určitě nemohu. Se zvyšující se pevností u anhydritu také roste křehkost materiálu, takže použít vysokou pevnost v tlaku a ohybu v malých tloušťkách na stlačitelném podkladu nemusí být ideální.
Jinak řečeno, i 20 mm běžného anhydritu unese třeba i 20 tun, ale pokud Vám na takovou šlupku spadne těžší věc, může se podlaha jednoduše rozbít - jako sklo.
Co se týče tepelné vodivosti, zkušenosti s THERMIO, že by tento materiál dokázal rychleji přenášet teplo nemám a neberu tuto informaci moc vážně. Číslu 2,5 wmk se jen těžko věří a i kdyby to tak bylo, pro provoz vytápěcí soustavy teplovodního podlahového topení to bude mít jen minimální dopad, resp. "bleskurychlá" reakce systému na změnu teploty jen tepelným zdrojem (ne naakumulovaným teplem, např. v podlaze nebo ve zdech) také může významně zkrátit životnost tepelného čerpadla.
Doporučil bych vydat se dnes již konvenční a vyzkoušenou cestou - v případě pokud chcete zachovat navržený tepelný odpor skladby podlahy - snížit skladbu tepelné izolace o 10 mm , použít EPS 150, tj. 170 mm. Můžete tak použít anhydrit C25 a tloušťku 40 mm (nad trubky)
Poznámka:
-
Tepelný odpor skladby podlahy 180 mm EPS 100 - 4.865 m2K/W
-
Tepelný odpor skladby podlahy 170 mm EPS 150 - 4.857 m2K/W
Takto provedená podlaha bude mít stejně kvalitní zateplení a jako bonus ji můžete více zatěžovat.