Stále dokola se opakují scénáře kdy přijedu na stavbu, kde se má realizovat litá anhydritová podlaha na připravený podklad a tam je vynechaná koupelna. Může to mít různé důvody, ale často je jako důvod udáváno to, že investor na internetu četl, že anhydrit nesmí přijít do koupelny. Ano, internet je skvělá věc, ale ne všemu by se mělo věřit..
Proč používat anhydritovou podlahu i v koupelně?
Jednoduše proto, abychom si stavbu nedělali zbytečně složitější než je. Pokud použijete v koupelně jakýkoli jiný druh podlahy (nejsou jen ty cementové) i tak si nijak nepomůžete. Do skladby podlahy stejně přeci nemůžete pouštět vodu..
A pokud přeci, i cementové podlahy mají v takových podmínkách omezenou životnost. Voda v podlaze také způsobuje degradaci tepelné izolace.
Jak udělat anhydrit v koupelně
Pokud si myslíte, že je to věda, tak není. Skladba anhydritové podlahy v koupelně je stejná jako v ostatních částech domu. V 99,9% případů se v koupelně jako krytina používá dlažba. I postup při realizaci povrchové úpravy je tak stejný.
Proč je tedy možné se na internetu dočíst, že anhydrit nepatří do koupelny?
Důvody jsou v podstatě dva.
1.) zdrojem informací jsou již dávno neplatná doporučení výrobců, která byla převzata z originálních podkladů výrobců pojiva, tedy v době kolem roku 95-00 a v době kdy nebyla tak kvalitní systémová řešení pro voděodolnou úpravu povrchu anhydritu.
2.) zdrojem informací může být někdo kdo má sám špatné zkušenosti. Problém je ale v tom, že tyto špatné zkušenosti vyplívají z nedodržení technologického postupu - a to že je někdo jouda, tak za to anhydrit nemůže.
Je tu také určitá skupina dezinformátorů, kteří ať už účelově anebo jen nevědomky pouští dál nastřádaná moudra z internetu...
I přesto že je jen malá skupinka zákazníků, kteří podlehnou těmto blábolům a komplikují si stavbu, snad právě těm pomůže obsah tohoto článku.
Pokud máte ale i jiné důvody k tomu nepoužít v koupelnách anhydrit (např. nestíháte koupelnu připravit), není žádný problém provést v objektu mimo koupelnu-ny anhydritovou podlahu a do koupelny si nechat udělat podlahu cementovou - menší plocha se bude alespoň jednodušeji dělat a můžete to tak zvládnout svépomocí.
Anhydrit v koupelně aneb jak jsem to udělal já
Příprava koupelny před vylitím anhydritu
Jak jsem již psal, skladba podlahy je stejná jako v jiných částech domu. V mém případě to bylo 12cm EPS (dole 60 EPS100, nahoře 60 mm EPS 150), 60 mm systémová deska pro teplovodní podlahové topení a cca 50 mm anhydritu CA35. V místě kde je vana jsem vynechal systémovou desku. I přesto že výška anhydritu 50 mm nad nopy je dostačující pro únonost běžné vany (spíše několik van), sychr je sychr ( taky už nejsem nejlehčí :)). V mém případě jsem ještě podlahy pouštěl o 20 mm níž než je podlaha v chodbě. Důvod nebyl rozdílná výška krytiny, ale plánovaná instalace elektrického podlahové topení na anhydrit. Ano, mám kombinaci - dole teplovodní podlahové topení, nahoře elektrické podlahové topení.
Sprchový kout jsem vynechal. Sprchový kout je do spádu, do odtokového kanálku a tak zde není možné aplikovat anhydrit.
Dokončení koupelny
Nejdříve jsem dokončil sprchový kout. Kanálek se instaluje lehce díky domu, že je možné jej uložit do vlhčí směsi betonu. Po zavadnutí betonu fixující kanálek jsem vybetonoval zbytek sprchy - betonáž je jednoduchá - na jedné straně se chytnete kanálku, na té druhé anhydritu. Vytvoření spádu je tak hračka. Několik dní před zahájením dokončení koupelny jsem spustil na týden topní abych podlahu dokonale dovysušil.
Jako první se podlaha musí vyčistit - na podlaze zůstaly drobné zbytky z omítek a ještě nějaké nečistoty. Podlahu jsem tak lehce přebrousil talířovým kotoučem v úhlové brusce. Vše jsem pečlivě zametl a vysál. Tady jsem podlahu předal obkladačovi - mimochodem jeden z mích zákazníků :)
Obkladač si podklad sám napenetroval (nechal jsem to na něm, abych mu to mohl reklamovat :), potom se aplikovala tekutá hydroizolace vč. bandážních pásků - ta se dává do každé dilatace!!!
Po zaschnutí hydroizolace jsem nainstaloval elektrické podlahové topení pomocí samolepící topené rohože, které se přejelo lepidlem. Po zavadnutí lepidla se lepila dlažba, spáry... hrozná piplačka
Elektrické podlahové topení jsem nainstalovat z důvodu vysoušení podlahy, protože teplovodní podlahové topení z větší části roku nepojede. Je nainstalované po celé ploše a velice se osvědčilo...
Jaké jsem použil materiály v koupelně
2x penetrační nátěr - Mapei MAPEGRUNT
2x hydroizolační nátěr - hydrostěrsky jsem použil dvě - Knauf do interiéru - modrá - ta je na podlaze. Na stěnách byla použita jiná. Obě hydroizolace na anhydritu držely ale perfektně..
Elektrické podlahové topení FENIX - samolepící rohož
Bandážní pásek od MAPEI + samolepící dodaná k odtokovému žlabu (běžná bandáž je pro žlab nepoužitelná!!)
A konečně lepidlo - MAPEI ADESILEX P9 (žádný pomalu tuhnoucí ani rychle tuhnoucí - klasika)
Několik fotek k anhydritové podlaze v koupelně
Žádný experiment! S anhydritem jsou v Čechách už více jak 25 leté zkušenosti.