Spouštění podlahového topení v určitém režimu má vyzkoušet funkčnost celého systému, nejen samotného podlahového topení, ale i roznášecí betonové desky, nejčastěji anhydritové lité podlahy. Pokud se proces spuštění provádí ihned jak je to možné s ohledem na roznášecí desku (anhydrit cca 7 den od realizace, cement cca 25-30 den od realizace), podlaha zároveň rychleji vysychá.
Podlahové topení je nutné spustit vždy, i když je to už po delší době od betonování. Prověří se tím celý systém a je to i zátěžová zkouška pro pdolahu
Maximální teplota lité anhydritové podlahy anebo cementové lité by neměla přesáhnout 50°C, ale vzhledem k tomu jak jsou systémy podlahového topení koncipovány, u většiny instalací není možné dosáhnout ani 40°C.
Spuštění podlahového topení v anhydritové podlaze
Platí pro elektrické i teplovodní podlahové topení
Začínáme spuštěním podlahového topení na teplotu podlahy max. 20°C
NIKDY NEPOUŠTĚJTE SAMOSTATNĚ JEN NĚKTERÉ OKRUHY V MÍSTNOSTI, VE KTERÉ JE VÍCE OKRUHŮ BEZ ODDILATOVÁNÍ!!! - To platí jak pro elektrické tak i pro teplovodní podlahové topení.
První a druhý den necháme teplotu na 20°C, podlahové topení pokud možno na noc nevypínáme po celou dobu zkušebního zátopu. Od třetího dne včetně přidávejte každý den po 5°C až do maximální teploty 50°C.
Útlum podlahového topení můžete začít následující den po dosažení maximální teploty a nebo nechte podlahové topení jet na plno aby se podlaha vysušila (anhydrit = max. 0,3%).
Útlum se provádí poklesem teplot o 10°C na konečnou teplotu podlahy 20°C
*Pokud zkoušku provádíte na "vymrzlé" podlaze, v zimním období, doporučujeme začínat na teplotě 10-15°C (24h) a poté až postupovat jak je psáno od druhého dne (20°C)
Několik rad závěrem pro teplovodní podlahové topení
Pokud patříte k těm co nedokážou "vymáčknout" z topení víc než 30-40°C nic se neděje, rozložte si nárůst teplot tak jak to vyhovuje vašemu systému (např. 20-20-23-26-29-32-35-30-20).
Na funkci podlahové topení nebude mít vliv, pokud první zkouška nebude provedena na maximálně možnou teplotu teoretickou, ale bude provedena jen na maximální provozní teplotu.
a pro elektrické podlahové topení
Na termostatu si nastavte teplotu vzduchu třeba na 40°C, protože je nutné hlídat teplotu podlahy, přidávejte si pak teplotu tím, že budete přidávat maximální povolenou teplotu podlahy. Většina moderních termostatů Vás ale nepustí přes teplotu podlahy 40°C - nevadí, řiďte se tím co je napsáno výše pro teplovodní podlahové topení.