Skladba podlahy - anhydrit nebo beton?
- 19 Črv
Dotaz:
Dobrý den, v projektu na bungalov mám 1cm lepenku, 150mm polystyren a - následně podlahové topení s betonem 80mm - a 1cm konečná podlaha.
Chci se zeptat, zda v těch 80mm je myšleno systémová deska a jaké asi tloušťky, zkrátka kolik má být nad trubkami cm betonu?
A může to být beton nebo musí být anhydrit? A ještě .. stačí trubky pex-al-pex tl. 16mm? Jde o bungalov se zastavěnou plochou 133m2. Děkuji moc za radu.:) AŠ
Odpověď:
Dobrý den. To jak to Váš projektant zamýšlel lze jen těžko odhadnout - skladba podlahy by měl být rozepsána do detailu. Pokud by jste měla v 80 mm myšlenou i systémovou desku v síle např. 60 mm, je jasné, že 80 mm je málo.
Je pravděpodobné, že projekt který máte, je zhotoven pro účely stavebního povolení - potom není zcela rozumné podle něj i stavět :)
Celková výška podlahy u Vás je standardních 250 mm, skladba podlahy může vypadat třeba takto (vč. např. 60 mm systémové desky):
-
10 mm IPA
-
120 mm EPS 150
-
60 mm systémová deska
-
45 mm anhydrit
-
10 mm finální krytina
= 245mm - Pokud by jste chtěla těch 250 mm přesně, je vhodné navýšit výšku anhydritu.
Anhydrit použít nemusíte, nicméně anhydritové lité podlahy jsou v porovnání s klasickou cementovou podlahou pevnější - proto mají i lepší tepelnou vodivost. Jsou proto samozřejmě vhodnější volbou. Výhod je ale více.
Porovnání lité anhydritové podlahy a klasické cementové podlahy
Trubka 16 mm je nejčastěji požívaná trubka. Do systémové desky je vhodnější použít trubku bez AL. Trubky s AL vložkou méně zkušení montážníci velmi často v systémové desce "lámají" o špunty.
Hezký den, Zelinger