Tekutý polystyren
- 23 Úno
Dotaz:
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala jestli máte zkušenost s použitím litého polystyrenu (např. Thermowhite)místo klasických EPS desek. Uvažujeme o použití tohoto typu izolace v rodinném domě (v domě bude podlahové topení bez systémové desky, pak anhydrit), tloušťka izolační vrstvy je 14 cm, 3cm by z toho asi byly EPS desky pro lepší zapichování spon podlahového topení. Dle technického listu napětí v tlaku u tohoto typu izolace dosahuje maximálně 70 kPa. U běžně používaného EPS 100 je to 100 kPa. Nebude to představovat problém při realizaci podlah a pro jejich životnost? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den, s použitím litého polystyrenu žádné zkušenosti nemám, alespoň ne s takovým jaký uvádíte - neznám totiž žádný materiál, který by vykazoval vlastnosti polystyrenu, který na stavbách používám - min. EPS 100 a nebo kombinace EPS 100/EPS200 a který by se dal lehce aplikovat. A pokud ano, je to zase vykoupeno horšími tepelněizolačními vlastnostmi.
Vámi zmíněná izolace nemá s litým EPS nic společného, je to spíš k porovnání se suchým potěrem.
Pokud Vám jde o to docílit co nejlepších tepelně izolačních vlastností, doporučil bych použít klasický EPS (EPS 100 = λ = 0,037 - Thermowhite λ = 0,044).
Co se týče použití materiálu s pevností 70 kPa, žádný výrazný problém to není - podlaha bude mít menší únosnost (za předpokladu použití roznášecí desky o stejných parametrech) a bude náchylnější k možnému stlačení vlivem zatížení.
O materiálu, který bude mít tepelné a mechanické vlastnosti klasického EPS , bude se aplikovat stejně jednoduše jako třeba litý potěr a přitom bude stát stejně jako klasický polystyren, tak o tom se mi zdá často ..ale prostě není.
Hezký den, Zelinger