Anhydrit a sádrokarton po xté.
- 14 Dub
Dotaz:
Mám připravenou plochu RD ( DŘEVOSTAVBA) na zalití anhydritem , z dřívějška vím, že by se po zalití nemělo větrat 2-3 dny a že teplota venkovní by měla být minimálně okolo 15 a vnitřní 5 stupňů. ze zkušeností vím že všechno může být jinak. Před lety jsme stavěli RD pro rodiče taktéž dřevostavbu firma provedla zalití anhydritu při venkovní teplotě -1 a vnitřní nad 0 stupňů , výsledek byt že se propadl vatou izolovaný sádrokartonový strop nacucaný vodou a poškodily se sádrokartonové obklady. Můj dotaz zní jak zabránit poškození již existující sádrokartonové obložce, při jaké teplotě je možno zalévat anhydritem a jak větrat když víme, že sádrokarton pod kterým je OSB deska se chová jinak než klasické zdivo?
Odpověď:
Dobrý den, větrání anhydritové podlahy je možné po 48 hodinách od vylití ( u SDK, vaty a pod. je to nutností). Teploty venku i uvnitř stavby jsou doporučené min. +5ºC. Nicméně v praxi se tolerují teploty venku do cca -5ºC a uvnitř teploty nad 0ºC.
Teploty jsou to doporučené a je na zvážení každého, zda se jimi bude řídit - nižší teploty komplikují výrobu a tuhnutí při nízkých teplotách se může na anhydritu projevit povrchovými vlásečnicovými prasklinami.
Každý rok se realizuje několik staveb ve stavu jaký popisujete Vy - důležité je, aby se stavba otevřela co nejdříve od vylití, tj. těch 48 hodin.. každá hodina navíc může být v takovém případě znát.
Nicméně musím přiznat, že Váš popisek na mě působí zvláštně - ani tři dny nestačí na to aby "voda" prošla přes SDK a nacucala se vata. Ona se totiž často aplikuje anhydritová podlaha bez SDK, jen s vatou.. a tam také nedochází k žádnému "masivnímu" nacucání vaty..?
Podlahy dělám dvacet let, za tu dobu v podstatě nemám žádnou zpětnou vazbu, že by došlo k poškození záklopu - paradoxně jediný záklop SDK který jsem viděl zprohýbaný byl nad betonovou podlahou - stavba se po zhotovení betonové podlahy otevírá ideálně po cca týdnu.
Ohledně přípravy stavby na lití - u sdk firmy často sádrokarton napenetrují a nahrubo zatmelí - bez broušení. Od nás je doporučeno hlavně držet se toho času - 48 hodin nestačí na to aby došlo k poškození instalací - já to tedy alespoň nikdy nezažil..
S pozdravem Zelinger - ANHYTOP
kročejová izolace
Dobrý den. budu realizovat podlahové topení v patře rd. nad obývákem a kuchyní budou dětské pokoje a proto řeším kročejový hluk. jelikoš jsem omezen vyškou podlahy,rozhoduji se mezi polystyrenovou systemovou deskou s polystyrenem 30mm, nebo deskou s 10 mm polystyrenu a 20mm minerální vaty. Na systemové desky přijde cemex 50mm. Jaká skladba bude lépe tlumit kročejový hluk? Děkuji za odpověd, Petr Zdvihal.
Kročej
Dobrý den, děkuji za dotaz.
Sice úplně nechápu souvislost s původním příspěvkem, ale budiž :)
O kročejové izolaci se dočtete více zde.
To jaká skladba bude lépe tlumit kročej bude záležet na použitých materiálech - systémové desky se vyrábějí jak s kročejovou izolací tak i bez ní, minerální vaty je také několik druhů..
Jednoduše řečeno, čím nižší bude mít materiál dynamickou tuhost, tím lépe bude tlumit kročejový hluk.
Hezký den, Zelinger J.