Tepelná izolace do podlah je primárně určena pro zvýšení tepelného odporu. snižuje tepelné ztráty celého domu a tím tak snižuje celkové náklady na provoz nemovitosti. Obzvláště důležitá je v případě podlahového topení, kde se nejčastěji setkáváme s tím, že jsou používány nevhodné systémy podlahového topení s kročejovou izolací, které mají zpravidla nižší tepelný odpor. Tloušťka tepelné izolace v přízemí (podle ČSN „podlahy přilehlé k zemině") se nejčastěji pohybují v rozmezí 10-15 cm, u pasivních domů to může být i 20 až 30 cm.
Články o tepelné izolaci
Kročejová izolace se používá pro útlum kročejového hluku, tj. hluk, který vzniká při mechanickém kontaktu s podlahou - chůze, pád předmětu na podlahu a podobné činnosti. Kročejové izolace se od tepelných liší zpravidla vyšší stlačitelností a horším tepelným odporem. Kročejová izolace se používá, jen když to vyžaduje situace - např. v místnosti nad obydlenou místností apod. Zpravidla se nepoužívá v místnostech nad garáží, sklepem a pod. Kročejová izolace se musí pečlivě naplánovat, její použití má i vliv na roznášecí desku.
Články o kročejové izolaci
Hydroizolace základové desky se používá k oddělení spodní stavby a vnitřních podlah, počínaje tepelnou izolací. Nekvalitní provedení izolace proti vodě může negativně ovlivnit životnost celé podlahy, mohou nastat problémy s plísněmi a vlhkostí. Protože je tato část stavby "neviditelná" bývá často opomíjena, problémy se nemusí vyskytnout ihned, ale může to trvat 5 i 10 let. Těžká plovoucí podlaha musí být také ochráněna z vrchu v mokrých prostorách, např. v koupelnách. K tomuto účelu se používají hydroizolační stěrky nebo nátěry.
Články o izolaci proti vodě - hydroizolaci