Skladba podlahy v patře
- 10 Pro
Dotaz:
Dobrý den, chci vás poprosit o radu ohledně tepelné a kročejové izolaci. Dělám rekonstrukci obytného podkroví, kde jsem vyboural veškeré původní podlahy a nyní mám jen konstrukci stropů z panelů (duté, síla 200 mm). Chci maximálně odhlučnit a také tepelně oddělit obytné přízemí od podkroví. V podlaze v podkroví NEbude podlahové topení. Z důvodu nerovného povrchu panelů zvažuji toto složení: vrstva minerální vaty cca 20-30 mm, pak nějaký EPS 150 nebo T4 v síle cca 40 mm a na to anhydrid nebo litý beton (dosud nejsem přesvědčen o kvalitě jednotlivých typů). Původní betonová podlaha byl beton v síle cca 60 mm. Nyní mám možnost skladbu podlahy cca 100 -150mm. Předem děkuji za radu. S pozdravem. Libor Lukáš
Odpověď:
Dobrý večer, pokud to shrnu -
-
1.) chcete tepelně odizolovat patro (v rámci rodinných domů se tohle moc neřeší, nebere se to jako tepelná ztráta)
-
2.) chcete odizolovat od kročejového hluku
-
3.) sice nezmiňujete přímo, ale pod pojmem ticho si já osobně také přestavuji i nízkou vzduchovou průzvučnost.
Pro každou veličinu z těch tří bodů platí jiná pravidla pro jejich "zkrocení".. nicméně díky tloušťce celkové skladby podlahy by neměl být žádný problém udělat skladbu podlahy tak aby splňovala všechny tři požadavky. Za mě je nejméně důležité řešit v této situaci zateplení (předpokládám obydlené přízemí, když řešíte kročej), nejdůležitější je kročej a akustika. Volil bych tedy min. 40 mm kročejového polystyrenu EPS T4, anhydrit v síle min. 50 mm (což bude na váhu +/- jako původní podlahy a zbytek máte na zateplení (např. EPS 150 + krytina.
V případě anhydritu, resp. litého betonu, 50 mm jako minimum proto aby se zvýšila vzduchová neprůzvučnost a aby nedocházelo k vibracím desky (stává se u slabších desek, pokud se nezatíží nábytkem), byť by v případě anhydritu mohla být podle doporučení výrobců tloušťka nižší - doporučení bere v potaz ale jen statické zatížení!
Hezký večer, Zelinger - ANHYTOP
doplňující dotaz
Dobrý den, děkuji za odpověď. Prosím ještě o doplňující otázku. Mohu na EPS T4 dát vrstvu EPS a teprve pak anhydrid ?
Tepelné oddělení pater, alespoň trrochu, musím udělat s z důvodu rozdílných požadovaných teplot v jendotlivých podlažích - v podkroví bude nižší. Také mě zajímá, zda se EPS T4 nesesedne/nebude sesedat pod váhou anhydridu. A jak se dělá anhydrid na EPS T4 aby se "nerozšlapal" ? Předem děkuji. Libor Lukáš
doplňující dotaz
Dobrý den,
zpravidla se nejdříve pokládá tepelná izolace (např. EPS 100) a až pak kročej (T4). Záleží na stavu podkladu, resp. instalací vedených po podlaze.
Aby kročej fungovala co nejlépe, je vhodné ji položit v celé ploše bez přerušení, proto zpravidla až po tepelné izolaci, do ktreré se rozvody schovají.
Sesedání bych se nebál, bavíme se o 40 mm kročeje... ano, je sice měkčí, ale proto se nedává 10 cm.
Polystyren EPS T4 se při pokládce anhydritu nerozšlape,... pokud si ovšem někdo pokládá EPS po etapách anebo na položený EPS pouští jiná řemesla, tak na takových stavbách se rozšlape všechno ještě před pokládkou anhydritu..
Hezký večer, Zelinger J.