původní článek byl napsán v roce 2011, v r.2016 rozsáhlé úpravy, aktualizace cen (všechny ceny jsou myšleny bez DPH)
Systémová deska od STYROTRADE - asi největšího Českého výrobce polystyrenu - je velmi používanou systémovou deskou pro podlahové topení.
To že je systémová deska STYRODESKA nejpoužívanější je díky její ceně, která je až o polovinu levnější než systémové desky k systémovým řešením.
Parametry Styrodesky
-
tepelný odpor 0,034 W.m-1K-1
-
tloušťka 50 mm (z toho 30 mm nop)
-
rozměr desky 1200 x 600 mm
-
plocha desky 0,72 m2
-
balení obsahuje 12 ks (8,64 m2)
STYRODESKA - systémová deka pro podlahové topení - základní parametry
STYRODESKA je klasická systémová deska s nopy z polystyrenu (EPS). Je určena pro montáž trubek s vnějším průměrem 16-20 mm. Pokud se použijí sponky, je možné instalovat i 15 mm trubky. I u 16 mm trubky je třeba na delších rovinkách dodatečně trubky kotvit.
STYRODESKA je opatřena po krajích zámkem, ten zaručuje že litá směs - např. anhydritový litý potěr - neproteče pod systémovou desku. Další opatření s pohledu aplikace lité betonové podlahy jsou zbytečná. Zámek funguje spolehlivě.
Rozteč kladení trubek je 75 mm. Pokud máte v projektu jinou rozteč, nekompatibilní, nevadí. Upravíte třeba na 150-150-75 nebo 150-75-75. Takovéto úpravy nemají vliv na rozložení teploty v podlaze nehledě na fakt, že 99% systému podlahového topení je instalováno s roztečí 150 mm.
Rozměry STYRODESKY jsou 1 220 mm x 620 mm vč. zámků. Celková tloušťka STYRODESKY je 50 mm, z toho 20 mm izolace. 30 mm připadá na nop a z toho 10 mm na mřížku, která "drží" trubku v prostoru.
STYRODESKA se vyrábí (vyráběla) ve třech variantách:
-
STYRODESKA
-
Základní a také nejpoužívanější systémová deska STYRODESKA na podlahové topení bez folie. Materiál EPS 200S. Cena systémové desky topení je 110 Kč/m2. tj. 79,2 Kč za kus. (2016 - od 75 Kč za kus)
-
STYRODESKA s PS folií
-
STYRODESKA s PS folií je co do rozměrů naprosto stejná jako klasická STYRODESKA, navíc je ale opatřena "pofoliováním", což ji dělá značně použitelnější než klasickou STYRODESKU. STYRODESKA s PS folií je mechanicky odolnější. (2016 - od 110 Kč za kus)
-
STYRODESKA plus
-
STYRODESKA plus byla stejná jako STYRODESKA, ale vyráběla se z grafitového polystyrenu. Na webu výrobce o této systémové desce nejsou momentálně žádné informace a je pravděpodobné, že se již nevyrábí - není divu, za pět let jsem ji na stavbě viděl asi dvakrát nebo třikrát. Rozdíl oproti běžné STYRODESCE byl v lepším tepelném odporu (díky použití grafitovému EPS). V roce 2011 byla její cena cca 100 Kč za kus
Výhody a nevýhody STYRODESKY
Hned na začátku je možné zmínit jedinou výhodu STYRODESKY a to je její cena. STYRODESKA má ale i podstatné nevýhody - za prvé - "zvětšuje" konstrukční tloušťku podlahového topení z cca 20 mm na 30 mm (výška nopu). Díky tomu si i dost lidí nalétlo s tloušťkou roznášení desky a místo optimální tloušťky 40-45 mm (v případě anhydritové lité podlahy) na nejvyšší bod podlahového topení má jen 30-35 mm - podstatná chyba, ale lidí. Nicméně tím, že se STYRODESKA vymyká běžným rozměrům, stává se..
Jinak samozřejmě každého centimetru škoda - ten může být využit pro tepelnou izolaci - takto je nevyužitý, zalit (zvyšuje se cena za podlahu - za materiál potřebný pro prolití desky - cca 25 Kč/m2)
Ten druhý problém se týká jen základní STYRODESKY - bez ps folie.
Při mechanickém zatěžování STYRODESKY dochází k ulamování nopů, ty potom zůstanou plavat v anhydritové podlaze. Vysátí před pokládkou lité podlahy je téměř nezbytné, ale ani tak se nedá plavajícím kouskům polystyrenu zcela zabránit. To jak moc velký problém z toho vznikne je také otázka jaká bude finální krytina. Např. v případě dlažby to není třeba nijak řešit - podlaha se zarovná stržením šlemu a dále není třeba podlahu upravovat. Ale problém může nastat pokud je třeba aplikovat stěrku - např. pod koberec nebo lino. Potom je nutné postižená místa upravit - před stěrkou odstranit zbytky EPS a zarovnat.
Problém s odlamujícím EPS se netýká jen STYRODESKY, ale všech systémových desek bez pofoliování.
STYRODESKA - závěr
Styrodeska je dobrý pomocník při montáži podlahového topení, nicméně u našich montáží STYRODESKU nepoužíváme - její nevýhody jsou pro nás podstatné. Pokud se někdo rozhodne STYRODESKU použít, měl by si před tím uvědomit že se "zbaví" 10 mm, každých 100 m2 se prodraží o cca 2 500 Kč na anhydritu (materiál) a může si také přidělat starosti při úpravě podlahy před pokládkou dalších vrstev. STYRODESKU musíme bohužel hodnotit tak, že to není ideální základ pro podlahové topení v případě technologie litých podlah - na trhu jsou určitě vhodnější systémy.