K fixaci obvodové pásky ke stěne nejčastěji používáme sponkovačku - sponkovací kladivo - po našem pobíječka. Mačkací - ruční sponkovačky nejsou moc osvědčené, se sponkovacím kladivem je možné docílit většího tlaku a tak používáme tuto variantu. Taky z toho nejsou mozoly.
Sponkovací kladivo je možné použít do většiny omítek, lepidel, pórobetonu, dřeva. Nedrží v cihlách (kromě těch zvětralých a občas se chytne ve spárách) ani v betonu (např. patky schodišť). Problémy mohou být u omítek s nesprávným složením - moc tvrdé (betonové) nebo zase moc měkké.
Sponkovací kladivo používáme vždy, kdy stěny dovolí. Až posléze hledáme alternativní řešení.
Lokální místa - npř. zmíněné schodiště - řešíme přilepením obvodové dilatace k separační vrstvě - vespod. Ale pozor, toto řešení je vhodné jen na lokální místa. Celoplošně zvolit tuto variantu doporučit nelze nelze.
Elektrickou sponkovačku vyzkoušeno nemáme a ani se k tomu nechystáme. V našich letech potřebujeme pohyb...
Sponkovací kladivo a další věci potřebné pro zhotovení obvodové dilatace můžete koupit v našem eshopu
Obvodová dilatace je u tohoto způsobu montáže mechanicky přikotvená, je to "nejodolnější" způsob montáže obovodové dilatace. Mechanická odolnost je důležitá hlavně pokud je obvodová dilatace spojena se separační vrstvou, kdy může být separační vrstva vystavenu namáhání z pohybu naní (např. při realizaci lité anhydritové podlahy).
Při fixaci obvodové dilataci sponkovačkou se také velmi jednoduše vyhnete "kulatým" rohům, samozřejmě vždy je to o šikovnosti montéra.
Většinu montáží (cca 95%) obvodové dilatace provádíme tímto způsobem - je to léty osvědčený způsob.
Video s montáží obvodové dilatace sponkovacím kladivem: