Anhydrit - pojivo - je možné vyrobit více způsoby. Nejpoužívanější typ anhydritu je anhydrit termický. Ten je vyráběn z takzvaného "energosádrovce". Shodou okolnostní jeden z našich zákazníků, kterému jsme realizovali anhydritovou podlahu v Praze, je zaměstnancem uhelné elektrárny a tak nám poskytl krátký popisek toho jak energosádrovec vzniká a poskytl nám fotodokumentaci, za což děkujeme.
Uhelené elektrárny používají jako metodu pro odsíření spalin převážně mokrou vápencovou vypírku. V absorbéru (nádobě o průměru 15 m a výšce 40 m) procházejí kouřové plyny několikastupňovou sprchou, která rozstřikuje vápencovou suspenzi, tj. rozemletý vápenec ve vodě. Oxid siřičitý reaguje a vzniká hydrogensiřičitan vápenatý, který dále oxiduje na dihydrát síranu vápenatého. Vzniklý produkt - tzv. energosádrovec - lze výhodně využít pro výrobu sádry (anhydritu), stavebních dílů, cementu a stabilizátu.
Hydrocyklon odděluje husté od řídkého které jde na pás
Vakuový pas ze spodu vysává vodu z sádrovcové kaše (energosádrovce) přicházejícího z hydrocyklonu
Suché hrudky energosádrovce za vakuovým pasem
Energosádrovec připravený na odvoz ke zpracování
Nakládka energosádrovce a expedice
A co se dějě s energosádrovcem dál?
Energosádrovec se dále používá jako přísada v řadě odvětví - stavebnictví, automobylový průmysl, zemědělství.. jedná se o "chemicky" velmi čistý materiál. Z enerosádrovce jde ale také vyrobit anhydrit - ten vyrábí tzv. vypalováním - proto termický anhydrit. Právě forma tepelného zpracování určuje kvalitu vyrobeného anhydritu.