Bezesporu elektrikář řemeslo, na které si při naší činnosti, resp. montáží izolační vrstvy, zanadáváme nejvíc, elektroinstalce jsou často prováděny neodborně - povalují se po zemi, vedou nejkratší cestou hlava nehlava. Elektroinstalace zpravidla nezasahují do anhydritové podlahy, ale jen do izolační vrstvy. V patrech pak zpravidly díky jejich výskytu není možné celoplošně instalovat kročejové izolace.
Naše doporučení pro provádění elektroinstalací
Pokud je to možné, rozhodně doporučujeme provádět elektroinstalace po stropech na spodní části a ve svislých konstrukcích. Ač se to může zdát nemožné, stále častěji se dostáváme na stavby, na kterých nenajdete kabel na podlaze.
Výhoda elektroinstalací vedených jinou cestou než podlahou je i v tom, že se lépe hledá a opravuje případná závada v elektroinstalaci.
Nevýhody elektroinstalce v podlaze:
-
elektroinstalce na podlaze narušuje celistvost tepelné a kročejové izolace
-
obtížná rekonstrukce elektroinstalce, hledání závad..
-
v průběhu výstavby může dojít k poškození elektroinstalce
Když už je elektroinstalace v podlahách
U podlah s vyšší skladbou nejsou elektroinstalace většinou žádný problém - to jsou podlahy s izolací 10 cm a více. Podlahy, kde je izolace 5 a méně cm, hraje každý detail roly. Elektroinstalaci je nutné provádět také, aby došlo k co nejmenšímu prořezu na izolaci - zpravidla kročejová izolace. Kabely - husí krky - také nedoporučujeme "hrobečkovat". Znesnadňuje to montáž izolací, mohou také vznikat akustické a tepelné mosty.
Elektroinstalce v podlaze:
Příklady elektroinstalace na podlaze:
Spojování cest
Svazky
"Lajna"
Fotodokumnetace elektroinstalací ze staveb: