V první řadě musím upomenout na to, že titulek článku je zavádějící - anhydritové podlahy jsou druhem betonových podlah - ale protože to tak hledáte, je to tak nadepsané.
Cenové porovnání anhydritové a betonové podlahy pochází z roku 2010! Berte na to prosím zřetel.
Za předpokladu ,že budeme porovnávat dva kvalitativně srovnatelné materiály, tj. pevnost v tlaku, ohybu a kvalitu (rovinnost) provedeného díla, se mají věci následovně:
Za vzor nám poslouží rodinný dům nedaleko Prahy o rozloze 250 m2 (3 np.) - s výškou podlahy ve všech patrech 120 mm. - položky: montáž izolační vrstvy, montáž a dodání separační vrstvy a obvodové dilatace, uložení anhydritového samonivelačního potěru nebo cementového (zavlhlého) potěru. Pro cementový potěr pak jsou započítány ještě navíc kari sítě 4x150x150.
Cenové rozpočty byli zhotoveny v roce 2010:
Podlaha prováděná cementovým potěrem tak v tomto případě vychází o 13 908 Kč dráž než podlaha anhydritová! Důvodů proč je "betonová" podlaha v tomto případě dražší než podlaha anhydritová je hned několik:
-
Anhydritová litá podlaha se ukládá v menší tloušťce, než vyžadují potěry s cementovým pojivem (pnutí), litá anhydritová podlaha má také větší pevnost.
-
Anhydritové lité podlahy nepotřebují výztuž, anhydritové pojivo nereaguje změnou objemu! Částka na pořízení výztuže betonové podlahy je 8 983 Kč vč. dopravy a DPH.
-
Cena za práci je u anhydritové podlahy poloviční než u provádění podlah ze zavlhlého cementového potěru!
-
Porovnáváme kvalitativně podobné materiály, u kterých má být docíleno stejných parametrů v konečném výsledku!
U anhydritové lité podlahy je také značný předpoklad, že nedojde k navýšení ceny díla proto, že bude nutné použít vyrovnávací samonivelační stěrku a také není možné, aby neodpovídala kvalita anhydritového potěru podle zadání objednávky. Cementové zavlhlé potěry, resp. potěrový beton je do značné míry ovlivněn jak samotnou výrobou a omezenou dobou zpracování, která může v teplejších dnech dosahovat i jen několik desítek minut!