Sednutí podlahy

 Dotaz:

Dobrý den, u novostavby bych se chtěl vyhnout následujícímu častému problému:

  • 1. Na základovou desku se navaří izolace (protiradonová ve dvou vrstvách). Přesahy 100-120 mm.

  • 2. V místech přesahů pásů lepenky vzniknou vyvýšeniny, mezi nimi "údolí".

  • 3. Naklade se polystyrén, řekněme 2x 100 mm, příčně přes sebe. Lepíme dle rady pěnou..

  • 4. Položí se podlahovka.

  • 5. Vyleje se anhydritová podlaha, vyschne, zbrousí se a vysaje.

  • 6. Položí se dlažba.

  • 7. Rodina se nastěhuje a vše vypadá idylicky, než...

  • 8. Podlaha se najednou propadne o cca 7 mm, dlažba popraská a je to na picnutí do makovice!  

Proč? Protože se někde před bodem 3. něco důležitého zapomnělo, a sice vyrovnat ty drobné výškové rozdíly. Chvíli to trvá, než ten polystyrén prdne, ale většinou prdne. Nebo se v místě prakticky bodového dotyku stlačí. No a pak to celé kecne dolů...

Co s tím? Určitě vyrovnat hory-doly na lepence! Ale čím? Určitě ne pískem (zvěrstvo). Někdo radí ES perlit - nevím, o co by to mělo být lepší. A jak k tomu asi budu chytat polystyrén pěnou? Hodila by se dobrá rada, mě napadá už jen ďolíky vylít něčím na asfaltové bázi, co ale rychle a dokonale zatuhne. Poradíte? Děkuji předem!   jk

 Odpověď:

Dobrý den, problém který tu popisujete, není častý, předpokládám, že reagujete na článek uveřejněný na webu výrobce izolačních materiálů. Tento konkrétní případ je mi celkem detailně znám - chyba byla asi ve všem, co se na stavbě udělalo, vč. toho, že investor na podlahy, které k tomu nejsou určeny postavil lešení a po celkem krátké době vystavil podlahy velkému bodovému zatížení. Což ale pořád nevysvětluje pokles o 7 mm.

Největší podíl na poklesu měla použitá systémová deska - s podobným případem sem se setkal ještě na dvou stavbách, kde byla použitá stejná deska - pokles cca 3-5 mm. 

V uvedeném případě byla ještě pomíchaná izolace v podlahách - částečně byla použita i kročejová izolace EPS T4 a montáž prováděl člověk bez předešlých zkušeností - subdodavatelsky pro zhotovitele.

Montáž EPS  - Teorie

Montáž EPS je třeba provést tak, aby deska celou svojí plochou ležela na podkladu - jasný a stručný návod výrobce a plně pochopitelný.

Montáž EPS - Praxe

Podlahy, resp. montáže EPS v podlahách provádíme už přes deset let - montáž se provádí bez lepení, s lokálním podsypem křemičitým pískem - na "běžnou stavbu" stačí 1-2 pytle na 100m2. Přesahy pasů nevyrovnáváme, montáž EPS se provádí tak, aby došlo k co nejlepšímu zkopírování podkladu, lokálně se EPS upravuje např. vypálením nebo odstraněním části, na které deska "visí". Tento postup montáže je vždy individuální a nikdy nezajistí 100% kopírování podkladu. A takovým způsobem je provedena montáž na 90% staveb - a to vč. staveb svépomocí. U vícevrstvých skladeb se často preferuje vazba, u nerovného podkladu to může být na škodu - desky mohou pak vyset i na sobě. Desky pak ještě v některých případech nařezáváme, aby si co nejlépe sedly.

Lepení pěnou neděláme, k podsypům používáme jen křemičitý písek a jen slabé vrstvy - lokálně. Asi nejlepší kvalitu pokládky EPS dosahují stavby, kde je polystyren lepený do lepidla - tuto službu ale nenabízíme z prostého důvodu - je to k nezaplacení. Tento způsob prodlužuje několikanásobně čas potřebný pro montáž EPS při běžné pokládce.

Za 10 let montáží nemáme ani jednu reklamaci na sedání podlah! Záruku na montáž v případě kompletní skladby podlahy poskytujeme na 10 let.

Stlačení EPS

Nejčastěji používaný EPS v podlahách je EPS 100 - při zatížení 2 000 Kg (většina podlah je koncipována na zatížení do 350-500 Kg. vč. váhy roznášecí desky) je deklarované stlačení 2% - tj. při skladbě izolací 150 mm 3 mm - ale při zatížení 2 000 Kg.

Pokud budeme počítat zatížení 500 Kg, mělo by se tedy jednat o stlačení (100% styčná plocha) 0,75 mm! - pokud vezmeme v úvahu nerovnosti podkladu a styčnou plochu zmenšíme o 50%, dostane hodnotu 1,5 mm, s tím, že při stlačování dochází ke zvětšování styčné plochy - teoreticky jsme tedy někde u 1 mm.

Tohle všechno je ale teorie - podklad se musí nejdříve posoudit, zda je vhodný pro pokládku EPS bez další vyrovnávací vrstvy - ve většině případů ale vhodný je.

Rovný podklad pro EPS - polystyren v podlaze

Pokud už je podlaha - podklad - zhotoven a vykazuje nerovnosti (např. nekvalitně provedená IPA – záplaty apod.), je možné je vyrovnat nivelační stěrkou anebo zhotovit vyrovnávací betonovou podlahu s odpovídající kvalitou povrchu, pro vyrovnání hrubých podlah se koneckonců může využít i sama anhydritová podlaha.

Pokud se montáž IPY svěří odborné firmě, zpravidla jsou menší výškové rozdíly - i na montáž IPY jsou třeba zkušenosti.

Místo IPY je také možné použít mPVC.

Na kvalitu podkladu má pochopitelně vliv i základová deska - ta by měla být pokud možno hladký povrch, bez ostrých výstupků a pod.,

 

Zanechte vzkaz

Nové články