Odtokový žlábek v koupelně a anhydritová podlaha

 Dotaz:

Dobrý den, stavím rodinný dům a ve všech místnostech bych rád měl anhydridové podlahy, zejména kvůli podlahovému vytápění. Nevím si ale rady s koupelnou, konkrétně sprchovým koutem. Ten bych chtěl mít dlážděný (bez vaničky) s použitím odtokového žlábku - http://www.zlab.cz/odtokove-zlaby-klasik.html

Chtěl bych se Vás zeptat na tři věci: 

  •  Jaký potěr nejlépe použít na vytvoření spádu? Předpokládám tloušťku 0 - 20 mm, většinou mi radí použít lepidlo na dlažbu, ale při této tloušťce se mi takové řešení moc nezdá. 
  •  Jak upevnit samotný žlab - návod předpokládá pevnou montáž na zeď či podkladní betonovou desku, ale anhydridová vrstva je vlastně plovoucí na tepelné izolaci (EPS 150S) a od uvedených konstrukcí oddělená dilatační páskou. Přišlo by mi tedy logické udělat žlab také plovoucí, zalitý přímo v anhydridové desce. Je nějaké osvědčené řešení, jak ho fixovat, aby se při odlévání podlahy nepohnul? 
  •  V ploše tepelné izolace jsou vedeny rozvody vody (plastové trubky v návlecích z Mirelonu), v tepelné izolaci tak vzniká proluka šíře až cca 300 mm. Mám obavy o to, zda v daném místě nebude anhydrid zeslaben (nebude pod ním EPS) a také o to, aby se při lití podlahy neporušila separační fólie (tíhou anhydritu, nebo třeba prošlápnutím). Čím prostory kolem trubek vyplnit?

Vlastně mám ještě jeden dotaz - měli byste zájem podlahu mi odlít? Stavba je u Děčína, realizaci předpokládám koncem října. Děkuji a přeji pěkný den, s pozdravem JN.

 Odpověď:

Dobrý den.

Řešení odtokového žlábku řešíme, resp. naši zákazníci, individuálně.

A.) Spád ve sprchovém koutě je možné řešit jedním ze třech níže popsaných způsobů:

  •  Místo sprchového koutu se vynechá a provede se vybetonování klasických potěrem. - výhoda je v tom že je to přesné, nevýhoda v tom že je nižší izolace a je to dražší (pokud si to neprovedete sám)
  •  Anhydritovou podlahu provedeme v tomto místě o cca 30 mm níž než je plánovaná nejnižší výška podlahy ve sprchovém koutě. Následně se provede "betonáž" do spádu. Protože jako podklad slouží anhydrit, není nutné používat speciální vysokopevností potěr, ale stačí už běžný cementový potěr. Před aplikací cementového potěru je nutné anhydritovou podlahu napenetrovat!
  •  Anhydritová podlaha se provádí do výšky hrany odtokového kanálku. Spádování se provede zvýšenou vrstvou lepidla pod dlažbou.

Všechny tři varianty ale znamenají, že je nutné oddělit sprchový kout od zbylé plochy v koupelně, protože je nutné aplikovat jinou (nebo žádnou) výšku anhydritové podlahy),

 

B.) Ukotvení odtokového žlabu ve sprchovém koutě

Většinou je tato část problematická. Samotná montáž jako taková je jednoduchá, problém nastává když proměřujeme stavbu. V 90% případech je žlab nastaven do špatné výšky a musíme ho předělávat. Ideální ukotvení žlabu je na stavěcí nožičky s možností nastavení výšky (jako u fankoilů -fancoil). Pokud není podstavec pevně ukotven do podlahy ( např. v přízemí se to většinou nedělá kvůli hydroizolaci) je ideální ho sezhora něčím zatížit. Ve spěchu nepohrdneme i cihlou, ale lepší je tam říznout přesně vzpěru.

Odtokový kanál nemusí být instalován jako plovoucí. V tak malém prostoru nelze předpokládat pohyb anhydritové podlahy.

Odtokových kanálů a řešení jejich ukotvení je celkem hodně a nejde dost dobře napsat jedno ideální řešení.

 

C.) Technické rozvody na podlaze

Podle popisku to chápu, že vrstva polystyrenu není dostatečně vysoká aby překryla technické instalace. Řešení se nabízejí dvě.

  • Separační folii provést tak aby kopírovala podklad, tedy v místě "proluky" by ležel anhydrit na instalacích. Menší mezery není třeba řešit.
  •  Vyplnit kolem trubek, a máte na výběr: písek, oblázky, polystyrenová drť (nejlépe s trochou cementu) a nebo nějaký granulát (např. liapor) + cementové "mléko".

Písek: nejrychlejší a nejpoužívanější. Nejsem příznivcem tohoto řešení, i když je pro zákazníky nejlevnější, ale také nejméně kvalitní - vzniká tepelný most.

Oblázky: také rychlé, jen může být problém sehnat ten správný rozměr :). Tepelný most vzniká také, ale je menší než u písku.

Polystyrenová drť: pomalé, pracné, nákladné. Výhoda je v tom, že při smíchání s cementem to zůstane na místě kde chcete mi a je to pevné. 

Granulát: po technické stránce asi nejšetrnější řešení. Granulát, např. Liapor® se jednoduše nasype do proluk. U těch větších proluk se pak může granulát zalít cementovým mlékem aby držel tam kde chceme.

2 komentáře on "Odtokový žlábek v koupelně a anhydritová podlaha"

  • a

    Dobrý den,

    můžete mě prosím napsat jaký způsob doporučujete vy? Jak ro mají lidi nejčastěji připravené před litím anhydritu. Díky

Zanechte vzkaz

Nové články