Podlahy duní

 Dotaz:

Dobrý den, pane Zelingere, chtěl bych Vás poprosit o radu. Nechali jsme si vylít anhydrit a vše se zdálo v pořádku. Po nastěhování jsme zjistili, že podlaha duní. Po zkoumání jsme zjistili, že podlaháři co dělali lepený vinyl, odřízli dilataci a vylili nivelaci až do zdí. Dle technologie z betonárky to byl důvod dunění podlahy. Tak jsem v jedné místnosti vyřezal nivelaci kolem obvodu zdi v šířce cca 8mm, aby podlaha nebyla napojena na zeď. Nechal jsem tam 8mm mezeru od zdi. Bohužel potom co jsme to udělali, tak začala podlaha dunět ještě více. Předtím to nejspíše tlumily zdi a hluk se přenášel do nich. V místnosti kde je podlaha spojena se zdí nivelací sice podlaha duní ale o mnoho méně. Složení podlahy je 2x8cm EPS 150 křížem a na 5,5cm anhydrit 30. Na tom je potom nivelace cca 2-3mm a lepený vinyl. Je dunění anhydritu běžné, když v místnosti je minimální zatížení podlahy? V koupelně máme beton, není tam zatížení žádné (všechny skříňky zavěšené na zdi) a nic neduní. Mám teď obavu odřezávat i ostatní místnosti, aby nezačalo dunění i tam. Technolog z betonárky mi sdělil, že odřezání je nutné kvůli napětí při topení. Podlaháři miralon odřezali zešikma a napojení podlahy na zeď je v tloušťce 8-15mm. Děkuji. S pozdravem a přáním pěkného dne Zdeněk Musil

 Odpověď:

Dobrý den, dunění podlah většinou souvisí s podkladem a deskou samotnou - je to popsáno např. v tomto dotazu. Pravděpodobně díky chybně provedené nivelaci se deska "zpevnila" a dunění se ztišilo...časem by se ale i tak vše asi vrátilo do stavu před, díky plovoucímu uložení. Nicméně neprovedené obvodové dilatace zase zhoršují přenos kročejového hluku - tj. hluk který většinou obtěžuje v jiné části stavby než kde vzniká. Např. přes strop nebo stěnu. Dunění je většinou nepříjemné v místnosti kde vzniká.

Stav lze zlepšit zatížením desky - např. nábytkem.

V souvislosti s duněním podlah a jak situaci předcházet je rada jednoduchá - neprovádět desky v minimálním tloušťkách - já obecně doporučuji minimální tloušťku 45 mm (tj. o cc10mm víc než máte Vy, = +20kg/m2) + topení anebo 50 mm bez topení.. Před x lety zpět, kdy bylo celkem běžné provádět podlahy v tloušťkách kolem 30-35 mm jsem řešil několik stížností ročně.. od chvíle, kdy doporučuji vyšší tloušťky - právě i díky efektu dunění - jsem už žádnou stížnost od zákazníka nezaznamenal..

U tlouštěk cca 55 mm vč. topení jsem žádné větší komplikace nezaznamel - faktem ale je, že pokud chce zákazník 55 mm, v praxi to většinou znaemná +/- 20 mm! - teď je otázka, jak je na tom Vaše podlaha?

Bohužel víc Vám k danému tématu nenapíšu.

Hezký den, Zelinger - ANHYTOP

Zanechte vzkaz

Nové články