Realizace anhydritu na připravený podklad
Nejrozšířenější způsob realizování anhydritových podlah je realizace anhydritové podlahy na připravený podklad.
Je to zároveň také nejlevnější způsob jak anhydritovou podlahu pořídit, i když to má pochopitelně i své nevýhody.
Po realizaci litých anhydritových podlah je nutné aby stavba byla min. 48 hodin vzduchotěsně uzavřena - bez průvanu, aby se zamezilo odpařování vody.
Stručná definice výrazu „připravený podklad pod anhydrit“
Realizace anhydritové podlahy se provádí z lité směsi, z toho také vyplývá způsob přípravy podkladu. Jako podklad musí sloužit nenasákavý podklad, na EPS se pokládá separační vrstva (fólie) a nebo systémové desky pro podlahové topení. Původní betonové plochy je možné napenetrovat, případné praskliny je nutné opravit. Podklad musí být také oddělený od svislých konstrukcí, tzv. obvodovou či okrajovou dilatací. Oddělují se také jakékoliv prvky v podlaze - stoupačky, schodiště a vše ostatní.
Podklad pro realizaci anhydritové podlahy musí být proveden tak, aby byl dostatečně mechanicky odolný! Občas se setkáváme s tím, že např. fixace podlahového topení k podkladu je nedostatečná - někdy nám přijde, že si občas někdo myslí, že při realizaci anhydritové podlahy se uvnitř stavby lítá . Tak tomu bohužel není a opravdu je nutné mít vše řádně přikotvené, přilepené, zalepené a tak..je to betonáž jako každá jiná...
Máme pro Vás výhodnou nabídku! S námi si můžete pořídit materiál pro podlahové topení se slevou až 25%!
více informací
Čeho se vyvarovat
Předně je třeba se vyvarovat diletantského způsobu přípravy, ten mají zpravidla na svědomí třetí osoby, samotní investoři - stavebníci většinou provedenou přípravu stavby v režimu svépomocí velice dobře.
Separační vrstva musí být provedena vodotěsně, v případě podtečení anhydritu pod separační vrstvu či systémovou desku hrozí vyplavání izolace a systému podlahového topení. Mezery větší jak 10 mm už mohou způsobovat problémy.
Obvodová dilatace by měla být nejlépe pevně zafixována k obvodové konstrukci.
Nikde na podlaze by se neměli vyskytovat volné prvky! Vše by mělo být zafixováno!
1.) kabely plavou
2.) trubky plavou
3.) polystyren plave
4.) igelit plave
5.) mirelon plave
6.) tubolit plave
Nejčastější závady
Závady dělíme na lehké - odstranitelné a vážné - zpravidla ihned neodstranitelné.
Vážné závady
Špatně zvolená tloušťka izolace - výšky anhydritu jsou zpravidla zamýšleny jako minimální, nikoliv průměrné. V případě nerovností na podkladu je vhodné si skladbu podlahy určit podle nejvýše zjištěného bodu v ploše.
Důsledkem chyby může dojít k tomu, že anhydritová podlaha bude mít plošně anebo v tom lepším případě jen lokálně nedostatečnou tloušťku.
Řešení: Před aplikací, resp. objednáním EPS zkontrolujte rovinnost podlah nivelačním laserem po celé ploše (nikoliv jen po obvodu stavby!)
Ostatní: V případě tenkovrstvé finální krytiny (lino apod.) opravdu nepodceňovat - tyto finální krytiny de-facto neroznášejí zátěž.
Lehké závady
Mezi lehké závady patří většinou závady způsobené nevhodným přístupem, jinak řečeno odfláknuto :). Jsou to závady, které je možné zpravidla odstranit tak, aby nebyla dotčena funkce podlahy. Pokud si ale při realizaci podkladu uvědomíte, že v anhydritu všechno plave a kde může zateče, určitě bude podklad připraven bez problému.
Nejčastější lehké závady:
Obvodová dilatace - musí být pevně zafixována, volně uložená plave, pokud máte dilataci s folií, folie nesmí být nikde napnutá ani by neměli nikde zůstat volné kousky, např. pokud je folie fixnutá pod trubkou, zbytek folie je vhodné odstranit. Další častou závadou je použití nízké dilatace - myslete na to, že dilatace by v době realizace měla být ideálně alespoň o 30 mm nad úrovní anhydritové podlahy.
Separační vrstva - separační vrstva musí být přelepena, nikdy ji nepokládejte na volno. Spoje ihned lepte, jinak se zapráší a lepící páska nemusí už dobře držet. Raději používejte barevné fólie, lépe poznáte kde mají být lepené spoje. U bezbarvých folií se často stává, že se něco opomenete.
Podlahové topení - systémové desky musí být instalovány v celé ploše, pokud jsou přerušované, je nutné je zafixovat k podkladu anebo s pomocí folie zajistit tak, aby pod ně nepodteklo. Pokud u krajů vzniknou mezery, foukněte tam PUR pěnu - nejlépe nízkoexpanzní a i tak tyto místa zatižte, aby pěna nevnikla pod desky a nenadzdvihla je. Pro instalaci teplovodního topení doporučujeme používat nopové systémové desky, pokud se i přesto rozhodnete pro systém bez systémové desky, je nutné zvolit kvalitní způsob přikotvení trubek do EPS. Tomu zpravidla nevyhovuje použití toho nejlevnějšího, např. krátké sponky. Ideální je, pokud je trubka kotvená max. po 0,5 až 0,7 m, v ohybech pak klidně i po pěti-deseti centimetrech.
Pro elektrické podlahové topení platí kotvit maximálně po 0,5 m a méně, ideální je, pokud jsou kablíky trochu našponované, jinak to hned všechno plave. A nebojte se je lepit k folii. My používáme kombinaci lepení a příchytek. Příchytka po okrajích, v ploše po cca 40 cm lepící páska havana.
Čím menší tloušťku anhydritu chcete, tím pečlivější musí být příprava podkladu, tím bytelnější musí být kotvení trubek a kabelů
Tak Vážení, jak se říká směle do toho a půl je hotovo .
Kdykoliv v průběhu přípravy stavby se na nás neváhejte obrátit, rádi Vám poradíme, pomůžeme tím i sami sobě - hodně štěstí
Doporučené odkazy, kde se dozvíte více:
- Separační vrstva
- Obvodová dilatace
- Skladba podlahy
- Realizace anhydritové podlahy
- Tloušťka anhydritové podlahy