Vyrovnání podkladu pod anhydritovou podlahu
- 15 Dub
Dotaz:
Dobrý den, provádím rekonstrukci bytu v 1.NP o ploše cca 60m2.
Odstranily jsme původní podlahu, protože betonová podlaha se místy rozpadala. Novou podlahu bych chtěl provést z anhydritu i když podlahové topení neplánuji.
Na podlahy mám cca 8-11 cm a tak by mě zajímalo:
-
1.) jak vyrovnat povrch pro pokládku poylstyrenu ("vyhladit)
-
2.) jak se zbavit nerovností, abych zbytečně neplatil za anhydrit, předpokládám, že mě stačí tloušťka anhydritu cca 40 mm
Odpověď:
Dobrý den,
1.) povrch podkladu pod polystyren lze možné vyrovnat více způsoby a to hlavně s ohledem o jaké nerovnosti se jedná a v jaké jsou intenzitě.
Lokální nerovnosti - výtluky, je možné řešit podsypem (ideálně křemičitý suchý písek), pokud je ale podlaha celkově "hrubá" - říkáme tomu měsíční povrch - může být někdy i nutné zhotovit vyrovnávací podklad ze stěrky (1-10 mm) a nebo z potěrového betonu (u speciálních směsí od 10 mm). Nikdy nepoužíváme písek pro plošné vyrovnání nerovností, tzn. pro dorovnání rozdílů výšek v ploše.
Obecně je možné říci snad jen to, že polystyrenová deska by měla ležet celou svojí plochou na podkladu - proto aby mohla plnit 100% svůj účel. Asi není nutné zmiňovat to, že v tomto bodě se teorie s praxí na stavbách diametrálně liší. Je ale také nutné podoktnout to, že např. u EPS 100Z 100% = zatížení 2 tuny (stlačení 2mm) = 13ti násobek běžného zatížení podlahy v obytné místnosti (RD/byty - 150 Kg/m2).
Jde ale hlavně o zákazníka - zda je ochoten zaplatit vyrovnání podkladu.
2.) formulace cca 40 mm je nedostatečná, Vám bude stačit 40mm, ale ne jako cca, ale jako minimální tloušťka anhydritové podlahy. 30-35 mm doporučujeme jen na nestlačitelný podklad, tedy bez izolací, "natvrdo". A cca 40 znamená právě možná těch 35 nebo i 30 mm.
Co se týče vyrovnání plošných nerovností, tak ty provádíme vyrovnávací vrstvou EPS 10-20 mm na konečnou vrstvu polystyrenu.
Zrovna nedávno jsme ale řešily byt o velikosti cca 50 m2.
Podklad typu měsíční krajiny - menší až střední nerovnosti na povrchu, plošná rovnost do 30 mm. Byt se nacházel na sídlišti v Praze, byl tak i požadavek na co nejkratší dobu provádění.
Výsledek byl nakonec takový, že místo EPS ze zvolila minerální vata, která dokáže "absorbovat" některé nerovnosti a anhydrit se aplikoval v tloušťce 40-70 mm.
Rozdíl by v tom, že celková cena byla nakonec nižší o cca 3 000 Kč než když se kalkulovalo s vyrovnáním podkladu a podlahy byli hotové za cca 6 hodin, na rozdíl od verze s vyrovnáváním podkladu, kde se počítalo s 1-2 dny pro realizaci podkladu pod anhydrit a s jedním dnem pro realizaci anhydritu.
U menších staveb se jasně ukazuje, že vyrovnání podkladu se nemusí vždy po finanční stránce vyplatit, někdy se může vyplatit vyvážit nerovný podklad navýšením spotřeby anhydritu…
Vyrovnání podkladu pod anhydritovou podlahu
Dobrý den, provádím rekonstrukci RD v 2.NP o ploše cca 85 m2. Původní dřevěnou podlahu jsem odstranil a ponechal část škváry na vyrovnání podkladu. Je to zhruba 45 let starý dům a ty nerovnosti jsou šílené - výškový rozdíl na celé délce je kolem 10-11 cm. Samozřejmě na srovnání použiji polystyren tloušťky 5cm .To by na většinu plochy mělo stačit ale v některých mistech to je málo. Ikdyž jsem tam ještě přisypal škváru. Uvažuji ještě nakoupit různé tloušťky polystyrenu a kaskádovitě je uložit abych povrch vyrovnal .Prosím Vás chtěl jsem se zeptat ,jestli varianta kterou jsem napsal je vyhovující nebo existuje ještě nějaká vhodnější varianta , jak lépe vyrovnat povrch pro pokládku anhydritu?
Předem mockrát děkuji za odpověď.
Vyrovnání podkladu pod anhydritovou podlahu
Dobrý den,
předně se omlouvám za pozdější reakci na Váš dotaz - pro dotazy je vhodné použít formulář. Dotazů u příspěvků v diskuzích si nemusím hned všimnout. Výškový rozdíl 10-11 cm je oprvdu hodně - ovšem nic co by nebylo k vidění i u novostaveb.
Řešení může být více - pokud se jedná o "rovnou a nakloněnou" plochu, stačí použí různé tloušťky EPS a dorovnávat..
Pokud jsou ale na podlaze vlny, vyrování s pomocí EPS je obtížné - někdy stačí položit EPS tak aby se dodržela minimální tloušťka anhydritu, někdy se použije třeba liapor pro dosílení roviny ( liapor se zalije cementovím mlékem !! ) a na takto připravou vrstvu se položí EPS..
Hezký den, Zelinger
Podklad pod anhydrit
Dobrý den,
Chystáme podklad pod podlahové topení ve 2NP. Vzhledem k nerovnosti podlahy z bet.panelu jsme zvolil 25 mm krocejovky a na to 30 mm EPS...EPS je však nerovný a v místech se vyskove koleba. Je to v rozmezí cca 1 až 10 mm. Je možné takto aplikovat anhydrit v tloušťce cca 55 až 65 mm? Bude jeho hmotnost dostačující,aby se podklad pod jeho tlakem stabilizoval a podlaha později neměla tendence praskat? Děkuji za odpověď. Honza
Podklad pod anhydrit
Dobrý den, na většině staveb se polystyren nějak hýbe.. samozřejmě čím méně tím lépe ale 1-10 mm bych považoval za nic :)
Ale zase na druhou stranu - co stavba to originál a Váš popisek se dá vysvětlit všelijak, myslím ale že by to mělo být ok.
Hezký večer, Zelinger
Vyrovnání podkladu pod anhydritovou podlahu - písek
Ve své odpovědi na dotaz uvádíte, že "Nikdy nepoužíváme písek pro plošné vyrovnání nerovností, tzn. pro dorovnání rozdílů výšek v ploše.". Ale chybí mi vysvětlení, proč písek nepoužít. V čem spočívá nevhodnost jeho použití? Máme v rekonstruovaném RD s novým podkladním betonem a novou hydroizolací výškové rozdíly (díky spojům hydroizolačních pásů) 8÷10mm a právě písek mi připadal jako nejvhodnější řešení pro "zasypání" prostoru mezi vystupujícími spoji hydroizolací.
Předem díky za odpověď.
Dobrý den, proč nepoužívat
Dobrý den, proč nepoužívat písek "ve velkém" má více důvodů. Nemá cenu je tu rozebírat, protože to je na samostanou kapitolu. Nicméně píšete, že řešíte nerovnosti od spojů ipy, tj. lokální nerovnosti - to, že je máte všude z nich nedělá plošnou nerovnost. Plošnou nerovností označujeme např. nerovnou desku - výškové rozdíly ne lokální, ale v rámci celé plochy. U většiny staveb se taková rovinnost pohybuje v rozmezí 30-50 mm, tj. že pokud by chtěl někdo vyrovnat takovou podlahu pískem, musel by použít 30 až 50 mm vrstvu písku. Pro lokální opravy je použití písku vhodná volba, ale zase - není písek jako písek, takže ideální je, používat křemičitý pytlovaný písek. Pro vyrovnání výškových rozdílů od spojů ipy, můžete písek bez obav použít.
vyrovnání podkladu pod anhydrit
Dobrý den, budu pokládat na podlahu EPS a v několika místnostech mám křivou podlahu, rozdíl výšek cca 6cm, podlaha je šikmá.
Chci se zeptat jestli vyrovnat pomocí EPS, tím že naskládám různé tloušťky. Jen nevím jak by to bylo s napojením různých tloušťěk k sobě.
Nebo druhá varianta položit EPS šikmo a nechat to tak stím , že anhydritem se to vyrovná.Podhalové topení dávat nebudu.
Děkuji za radu
M.Newerla
Vyrovnání podkladu
Dobrý den,
na Váš dotaz je hodně komplikovaná odpověď - eps lze dokládat a tím ty nerovnosti trochu srovnat. 4asto se ale stává že to někdo přežene a potom se zase lijí malé výšky a nebo nám v rozích leze EPS nad podlahy.
Z mého pohledu ale není 6cm velká nerovnost - je to v podstatě běžná nerovnost na podlahách kterou měříme před zalitím. - bohužel.
Často se ale volí i to, že se tyto nerovnosti srovnají anhydritem - nevýhoda je samozřejmě vyšší cena za materiál a delsí doba vysychání.
S pozdravem Zelinger - ANHYTOP
Dobrý den, děkuji za odpověď,
Dobrý den, děkuji za odpověď, pomohlo mi to.
Ještě mám jeden dotaz. Kdybych dokládal EPS různých tloušťek, jak by se provedlo přechod mezi nimi. Nebo by pak horní vrstva taky byla v různých výškách? A nad nejvyšším bodem EPS by byla 40mm anhydritu a jinde víc.
Děkuji za radu
S pozdravem Michal Newerla
Dorovnání EPS
Dobrý den, vyrovnávání nerovností polystyrenem je složité - záleží na typu nerovnostech, výškových rozdílech a pod. Spíš bych do doporučil těm zkušenějsím.
1.) nerovnosti ve vlnách je lepší nechat, dorovnávat eps jen šikmé plochy
2.) položit jako základ jednu tlušťku - nepokládat různé tloušťky od podlahy - např. 5-6-8 a pod. Položit 5 a potom dokládat 1-2 polystyreny.
3.) rozdíly (zuby) 1-2 cm nevadí - důležité je ale dodržet minima i v těch zubech
Bez laseru bych se do vyrovnání vůbec nepouštěl..
S pozdravem Zelinger
Nové články
Anhydritová podlaha a voda
Cena anhydritové podlahy 2024 - DPH
Teplovodní podlahové topení
Copyright Jaroslav Zelinger / JaZe 2011-2024
domů Kontakty