Podlaha přilehlá k zemině je typ konstrukce, která se vyskytuje u většiny staveb. U této podlahové konstrukce se nepoužívají kročejové izolace, ale jen tepelné, které mají vyšší tepelný odpor a menší stlačitelnost.Hydroizolace základové desky je důležitá součást celého souvrství podlahové konstrukce, která může přímo ovlivnit celkovou životnost podlah.
Materiál pro hydroizolaci základové desky
Nejčastěji používaným materiálem pro zhotovení voděodolné ochrany základové desky jsou asfaltové natavovací pásy, dříve se používaly oxidované, dnes se více používají modifikované, které mají větší odolnost. Jsou ale i jiné možnosti, např. mPVC folie, při jejichž výrobě se používají změkčovadla a tak by neměla přijít do přímého kontaktu s polystyrenem, anebo hydroizolační systémy jejím základem je pryž (guma). Jako ideální řešení se nabízí bezespárý hydroizolační systém, např. stříkané hydroizolace. Ty jsou ale především využívány u staveb většího rozsahu - tunely, vodní díla a pod.
Možné způsoby provedení hydroizolace základové desky:
-
α Hydroizolace provedená na základové desce
-
β Hydroizolace na základové desce chráněná cementovým potěrem
-
γ Hydroizolace pod základovou deskou
Jaký způsob montáže zvolit?
Nejvhodnější způsob montáže hydroizolační ochrany z natavovacích pásů je montáž podle obr. β
Na stavbách se hydroizolace instaluje často v odlišných etapách - často se tak dá zjednodušit její montáž, ale často se také hydroizolace poškodí v důsledku probíhajících stavebních prací. Proto doporučujeme instalovat hydroizolační ochranu pro základovou desku hned v první fázi výstavby a celoplošně "překrýt" cementovým potěrem, který zde plní funkci vyrovnávací (pro pokládku EPS) ale hlavně ochranou.
Nejpoužívanější způsob montáže hydroizolační ochrany z natavovacích pásů - podle obr. α
Montáž podle obr. β mírně prodraží stavbu, proto se není čemu divit že je využívána jen velmi zřídka. Na většině staveb je hydroizolace instalována (obr. α) přímo na základovou desku. Montáž samotné hydroizolace je vhodné nechat na co nejpozdější fázi stavby, aby byla hydroizolační ochrana vystavena co nejmenšímu namáhání. Většinou je vhodné provést pokládku před instalací rozvodů - elektřiny, vody a pod. V opačném případě hrozí při montáží hydroizolační vrstvy poškození rozvodů od hořáku - s tím se setkáváme často například u "uškvařených" husích krcích pro elektroinstalace, opálené izolace na rozvodech vody a další..
Hydroizolace z asfaltových pásů podle situace stavby
-
izolace proti zemní vlhkosti - 1x pás bez Al vložky
-
Izolace proti zemní vlhkosti a radonu - 1x pás s Al vložkou
-
Izolace proti tlakové vodě - 2x pás bez Al vložky
-
Izolace proti tlakové vodě a radonu - 1x pás bez Al vložky a 1x pás s Al vložkou
-
Izolace proti agresivní vodě - 3x pás bez Al vložky
-
Izolace proti agresivní vodě a radonu - 2x pás bez Al vložky a 1x pás s Al vložkou
Al vložka - protiradonová ochrana z hliníkové vložky
Základní pravidla pro montáž hydroizolační ochrany:
Hydroizolace se pokládá na povrch bez výstupků, hran, výtluků a pod. Asfaltové hydroizolační pásy se pokládají s přesahem min. 100 mm (příčný i podélný). Celoplošně se používá asfaltová penetrace.