Anhydritová podlaha a voda

 Dotaz:

Dobrý den, stavíme rodinný dům a přemýšlíme nad tím, jaké podlahy si v domě necháme udělat. Už jsme téměř rozhodnuti o tom, že zvolíme anhydritové podlahy ale na internetu jsme se dočetly, že anhydritová podlaha se při kontkatu s vodou rozpadne? Je to opravdu tak? Znamená, že pokud například vyteče voda z pračky, tak to bude znamenat, že budeme muset dělat novou podlahu, alespoň lokálně?

Moc děkuji za odpověď, P.J.

 Odpověď:

Dobrý den,

jak je vidno, internet je dobrá, ale nebezpečná věc - každý si sem může napsat co chce.

Anhydritové podlahy se v žádném případě při náhodném kontaktu s vodou sami od sebe rozhodně nerozpadnou! Je to nesmysl, který kdyby byl pravdivý, tak by popíral i možnost realizace samotné...

Anhydritové podlahy reagují v kontaktu s vodou tím, že dochází k úbytku pevnosti. Je možné, že v takovém stavu, bude mít anhydritová podlaha pevnost cca podlahy betonové z klasického potěru - suchá / zavhlá směs. To jest, že podlaha může bez problému dál plnit funkci podlahy, jen je vhodné omezit její zatížení v době, kdy je v podlaze přítomna voda. Po vysušení podlahy se pevnost vrátí na stav, před namočením podlahy.

To všechno je ale úplně zbytečné řešit s ohledem na další část dotazu - vyteklá voda z pračky. Přiznám se, že nevím kolik vody se nachází v pračce v době jejího provozu, vím ale, že podlaha zateklá do podlahové konstrukce (např. přízemí - hydroizolace dole, koupelna = hydroizolace nahoře (pod dlažbou) znamená, že podlaha by také samovolně mohla vysychat několik let - ale jak píši, nevím kolik je v té pračce vody :). V případě, kdy by se jednalo o několik málo litrů vody, nemuselo by se to vůbec řešit. Pokud by se jedno o několik desítek litrů, bylo by nutné to řešit - důvodem tomu ale není anhydritová podlaha, ale typ konstrukce - v těžké plovoucí podlaze je polystyren, vzduch, separační vrstva... kombinace bránící vysušování, ale podporující bujení zeleně..

Ať už jsou podlahy anhydritové a nebo jiné, v praxi se většinou větší množství vody zateklé v tomto typu konstrukce musí řešit řízeným vysušováním, protože přirozený proces u tohoto typu konstrukce není moc reálný. Ale záleží na povaze každého..někomu plesnivá zeď vadí, a někomu zase ne..

Technologie anhydritových podlah je praxí dostatečně ověřena. Používání v koupelnách je možné v kombinaci s hydroizolační ochranou - mimochodem stejný typ ochrany je vyžadován i pro cementové podlahy

2 komentáře on "Anhydritová podlaha a voda"

  • a

    Dobrý den. Po pár letech se mi v koupelně začala odlepovat dlažba a v jednom místě se zvedla o cca 4mm. Zjistil jsem,že mi pan mistr instalatér špatně napojil odpad u vany a docházelo k zatékání do anhydritu. Dlažba je již rok stále zvedlá ve spáře. Mohu se zeptat co mne čeká až dlažbu odstraním? V anhydritu je zalité podlahové topení. Děkuji za odpověď (radu co s tím)

  • Obrázek uživatele ANHYTOP

    Dobrý den, pokud se dlažba už zvedla, nečekejte že se vrátí.. dlažbu nejlépe vyndejte, očistěte anhydrit + dlažbu a můžete ji nalepit zpátky.

    Samozřejmě před nalepením si zjistěte zda je anhydritová podlaha vyschlá a zda nedochází k vzlínání vlhkosti z natečené vody.

    Až budete podlahu dávat do kupy nezapomeňte na provedení hydroizolace, také doporučuji použít anhydritové lepidlo - v případě zvýšené vlhkosti v anhydritu má provedení s anhydritovým lepidlem o dost vyšší odolnost.

    Hezký večer, Zelinger

Zanechte vzkaz

Nové články