Anhydritová podlaha a poškození vod. potrubí
- 03 Kvě
Dotaz:
chci se zeptat, zda ublíží/neublíží anhydritové podlaze prasklé potrubí - vodovod, topení, nebo třeba odpad? nebudu pak muset (až se to někdy stane) předělávat podlahu až do podkladního betonu?
Odpověď:
Dobrý den. Anhydrit nereaguje s vodou tak, že by se rozpadl, ale jen tím, že dočasně ztratí část své pevnosti. Ale i tak je jeho únosnost dostačují na to aby se poškodil jen tím, že se po něm budete procházet a nebo bude mírně zatížen. Po anhydritové podlaze je možné chodit už druhý den po realizaci a to je v době, kdy jeden m2 anhydritu v síle 5 cm v sobě ještě může mít cca 8 litrů vody. V místnosti 20m2 je to pak celkem cca 160 litrů vody. A anhydritová podlaha samozřejmě už drží...
Z principu věci se ale vždy musí taková podlaha opravit je jedno jestli je cementová nebo anhydritová. I přesto že většina podlah je od takových potrubí oddělena separační vrstvou a průsak vody do podlahy může být jen minimální.
Pokud by se taková porucha nechala bez povšimnutí, mohlo by to mít i důsledky na zdravý osob, které by dlouhodobě takové místo obývali. Dlouhodobě zvýšená vlhkost = plíseň.
Anhydritová podlaha a poškození vod. potrubí
Dobrý den,
je jedno jestli se voda do anhydritu dostane jako vzlínající ( např. z prasklé trubky pod anhydritem) nebo zateče přes krytinu.
V zhledem k tomu, že anhydritová podlaha (směs) je nasákavá, voda se do něj vsákne - stejně jako do podlahy cementové.
To je ale přirozená vlastnost která sama o sobě o ničem nevypovídá.
O bobtnání jsem dosud jen slyšel - nikdy jsem se s ním nesetkal a to ani na podlaze, která byla komplet utopená při povodních, kterou jsem navštívil cca po pěti dnech.
Vlivem nasáknutí vody k žádnému praskání nedochází - jediná reakce anhydritu je dočasně snížená pevnost.
Vzhledem k tomu, že už mě mírně unavují ty řeči ohledně anhydritu a vody, provedl jsem menší test:
https://www.anhydrit-podlahy.cz/anhydritova-podlaha/test-anhydrit-voda
V současnosti je anhydritu už pod vodou cca 2 měsíce - bez jakékoliv rekce! bez bobtnání, bez drolení..bez exploze
Z případů které jsem kdy řešil anebo konzultoval, jsem toho názoru, že voda v anhydritu způsobí problém jen v případě, kdy se v podlaze uzavře a vlivem vzlínání a kondenzace začne cirkulovat. Je to dlouhodobý proces, kterému se dá jednoduše předejí tím, že se vytopená (ne z vylitého kýble) podlaha lokálně na několika místech otevře.
Mimochodem, u cementového potěru (pískový beton - zavhlý potěr) je to také problém - v žádném případě se nejedná o voděodolný beton. Ve starších koupelnách je často kvidění vyrovnávací beton jak se drolí - to je prostě dlohodobé působení vody.
S pozdravem Zelinger - ANHYTOP
Dobrý den,
Dobrý den,
měl bych jen doplňující otázku k dotazu výše a to kdyby to potrubí neprasklo pod podlahou ale nad podlahou a došlo by k zaplavení celé místnosti vodou, může dojít k poškození podlahy? Tzn, praskne zásobník s vodou v technické místnosti a místnost bude zaplavena vodou v celém rozsahu, nebude se jednat jen o kaluž ale třeba 2cm vrstvu vody než začne přetíkat přes práh, může anhydrit nasáknout, nabobtnat a třeba popraskat?
předem moc děkuji za reakci