Aplikace anhydritu - hliník, dilatace a vysoušení

 Dotaz:

Dobrý den, chystáme se na vylití finální podlahy přízemí a podkroví RD. Přízemí, izolace PIR kašírovaná alukraft folii. Zde mám dotaz, zda je nutná separační folie, aby nedošlo k reakci mezi anhydridem a hliníkem v kašírování? Stačí klasická PE folie? V přízemí bude klasické podlahové topení, tedy vodní. Dilatační molitan s folií se dává až od izolace nahoru nebo se dává již před pokládkou PIR izolace? Strop tvořen Spirol panelem, na to dáme kročejovou, asi T4000 a pak opět anhydrid...skladba v podkroví. Zde nemám problém.   Nicméně v podkroví je hotový SDK + kompletně natažený finální štuk. V době realizace bude již funkční topení (dole podlahovka, nahoře radiátory). Jak velké je riziko, že se něco ze SDK a štukem stane? Dojde k prohnutí SDK desek vlivem vlhkosti, nebo odlepení štuku od SDK desky...   Jakou tepltotu a vlhkost mám dodržovat první dny po vylití a jakou v následujících? Kdy je optimální začít lehce topit podlahovkou či radiatorem nebo toto vůbec neřešit a klima cca týden, dva regulovat vysoučeči a horkovzdušným topidlem?   Předem děkuji za odpověď a ochotu.

 Odpověď:

Dobrý den, separační vrstva (nejlépe PE fólie) by se měla používat vždy, když není použit systém podlahového topení, který řeší i tuto část skladby podlahy - např. systémová deska. Pokud fólii použít nechcete, montáž desek musí být provedena tak, aby litá směs nikde nezatekla - obecně bych takové řešení nedoporučil - taková příprava je pracnější a ne vždy 100%. Co se týče PIR desky s hliníkem, je nutné si zjistit zda vrstva hliníku je pokryta další vrstvou, často bývá slabá vrstva pe, např. jako na alu foliích. - jsou různé výroby, takže ideálně se obrátit na výrobce.

Obvodovou dilataci stačí instalovat v celé tloušťce roznášecí desky - anhydritu.

Možnosti vysoušení anhydritu jsou popsané zdeve zkratce - v případě SDK je vhodné (resp. nutné) stavbu po 48 hodinách od vylití začít vysoušet - v případě anhydritových podlah je možné začít vysoušet intenzivně ale za podmínek, že podlaha bude mít plošně stejné podmínky pro vysychání. Po sedmi dnech od realizace je možné spustit podlahové topení. Pokud se stavba nezačne vysoušet tak ano, je možné očekávat prohnutí sádrokartonů, štuky na stěnách by to měli vydržet. Při realizaci zákazníkovy doporučíme postup podle aktuální situace. Teplota na stavbě od 5 do 30ºC - samozřejmě čím vyšší teplota + nárazové větrání v chladném počasí = rychlé vysychání.

Zanechte vzkaz

Nové články