Anhydritová podlaha na trámový strop - rekonstrukce
- 21 Led
Dotaz:
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat ve které fázi stavby je ideální dělat anhydritové podlahy.
Rekonstruujeme starší dům a podlahu bychom chtěli na trámový strop 2.NP. jde mi o to, že podlahu budeme dělat v zimě a nevím jestli až po parozábraně, nebo po SDK. Mám strach z vysokého množství vlhkosti.
Dále se chci zeptat na zatížení na m2 od vytvrzené anhydritové podlahy. Průhyb trámů už si dokážu spočítat sám.
Děkuji J.S.
Odpověď:
Dobrý den,
anhydritové podlahy je nejlépe provádět po zhotovení vnitřních omítek-štuků. Anhydritová podlaha v prvních 48 hodinách od uložení nesmí přijít o vodu, místo realizace tak musí být uzavřené, aby se voda z anhydritové podlahy co nejméně odpařovala.
V případě realizace anhydritové podlahy v zimě by se mohla realizace obejít bez parozábrany i hotových sádrokartonů. V létě by to mohlo být horší..
Realizací podlah, v situaci jakou popisujete, se provedli desítky, za různých podmínek - někdo měl střechu komplet hotovou, včetně sádrokartonů a někdo jen střešní krytinu bez hotového vnitřku - vždy se to obešlo bez problémů, ale je třeba posoudit situaci od situace.
Ohledně sádrokartonů - pokud je SDK provedeno předpisově a nejsou tak velké rozteče šroubů, k poškození SDK by dojít nemělo.
Po realizaci anhydritové podlahy je nutné začít po 48 hodinách stavbu vysoušet - větráním, vytápěním - aby se voda vypařovaná z anhydritu nevsakovala např. do sádrokartonů.
Váha zatvrdlé anhydritové podlahy je cca 2 200 Kg/1m3, centimetr tlustý anhydrit váží na jednom metru čtverečným cca 22 Kg (22 Kg / 1 cm / 1 m2)