Podlahové topení z měděných trubek

 Dotaz:

Dobrý den, obracím se na Vás jako na odborníky s urgentní prosbou o radu. Jakou odhadujete životnost měděných trubek průměr 1,5 zalitých anhydritem? Vysvětlení - mám teplovodní vytápění, zdroj TČ, v 1. podlaží podlahovka (tam problém není), ale v 2. podlaží mám v podlaze koupelny místo plastu měď (pouze v koupelně, jinde ve 2. podlaží jen radiátory, v koupelně skladba vata, folie, na ní měděné trubky zalité anhydritem). Při osazení geberitu jsme dnes část podlahy museli odkrýt a náhodně jsme tak zjistili, že trubky v podlaze této koupelny jsou celé pokryty měděnkou (po cca 3 letech od zalití, mezitím se stavba temperovala). Topenář mě varuje, že měď je velmi nevhodný materiál, protože síran vápenatý  obsažený v anhydritu na ni působí agresivně, leptá ji (dochází k chemické reakci), tj. měděná trubka v anhydritu nebude mít dlouhou životnost. V této koupelně osazuji příští týden nákladnou designovou dlažbu a obklady a mám strach, aby mi např. po 20letech měďěné trubky v jediné místnosti nezničily celý topný systém, navíc s nutností rozbourat celou koupelnu. Co byste mi prosím doporučili? Urgentně hledám spolehlivou radu, dlouhodobé řešení, Vás respektuji jako odborníky. Jak se bude chovat měď - zastaví se proces leptání po "vytvoření měděnky" nebo bude pokračovat dále? JAKOU ODHADUJETE ŽIVOTNOST TĚCHTO TRUBEK? Projektant mi navíc sdělil, že měděnka se bude chovat jako izolant, tj. zhorší přenos tepla.

Velmi Vás prosím o co možná nejrychlejší odpověď.

Děkuji, Alena Vašků

 

 Odpověď:

Dobrý den, 

pokud měděné trubky v podlaze přežily realizaci samotnou, není důvod k tomu se obávat toho, že by měď zkorodovala.

Koroze mědi (měďenka) funguje jako ochrana, není to stejný druh koroze (rez) jako na železe.

Nevím jak by měďěná trubka reagovala na to, pokud by dlouhodobě byla v anhydritu, resp. v jeho tekutém stavu, ale pokládám za nereálné, že by měď jakkolik reagovala na přítomnost síranu vápenatého v tuhém stavu, resp. v anhydritové podlaze. V podstatě je to stejné jako by ležela v písku.

Zodpovědnost za použité materiály nicméně nese stavba, resp. realizační firmy nebo projektant, proto žádejte po nich záruky toho, že použitý materiál bude mít stejnou životnost jako stavba.

A nemyslím si, že měděnka - tedy desetinová vrstva, bude o něco větší izolant než plast v síle 2 mm - běžná síla stěny u plastových trubek. Žádné konkrétní poznatky v této souvyslosti ale nemáme.

 

 

Zanechte vzkaz

Nové články