Polystyren v podlaze
- 31 Bře
Dotaz:
Dobrý den.
Mám tři dotazy a velmi Vám předem děkuji za odpověďi.
Stavím RD. Pod anhydritovou podlahu bych chtěl jako izolaci použít polystyren v tloušce 24 cm.
-
Postačí na tuto tloušťku EPS 150?Nebo mám zvolit EPS s ještě vyšší zatižitelností?
-
Mohu použít pouze jednu vrstvu EPS v tloušce oněch 24cm a kolmé spoje desek ve styku (pro omezení tepelných mostů) v mezerách lepit nanasením dvou,třech housenek nízkoexpanzní polyuretanové pěny určené na lepení fasádního polystyrenu.
Nebo je pro výslednou kvalitu podlahy lepší zvolit řešení pokládky ve dvou vrstvách EPS tloušťky 12cm s kladením na vazbu?
-
Co se podladu týka podklad vykazuje jen drobné nerovnosti hlavně ve spojích jednotlivých pásů asfaltové lepenky TL 4mm A v některých místech drobné vlnky které jsou pod as.lepenkou jenž vznikly při stahování základové desky latí.Vlnky nejsou větší než 6mm.Je třeba toto v oněch místech nějak řešit srovnáním(například podsypáním suchým pískem s následným stažením latí)nebo si s tím nemám lámat a EPS desky přímo jen položit.
Ještě jednou děkuji za odpověďi.
S pozdravem JŠ
Odpověď:
Dobrý den,
na Vaše dotazy by se dalo odpovědět textem na několika listech A4, aby bylo vše správně vysvětleno a pochopeno, ale v této poradně není na takové vysvětlování prostor, proto jen ve stručnosti.
-
A.) Ano, použití EPS 150S v síle 240 mm je možné.
-
B.) Může se použít i jedna vrstva, pokud je podklad proto vhodný. Většinou je však lepší skladbu rozdělit do více vrstev, např. z důvodů tzb a jiných instalací na podlahách, ale i kvůli nerovnostem podkladu. "Vazba" není důležitá - bavíme se o vodorovné konstrukci. Přednost má stabilita prováděné pokládky a to i za cenu nedodržení vazby.
Spoje EPS desek není většinou třeba nijak dál ošetřovat. Tepelná ztráta způsobená ve spojích EPS desek bude minimální, resp. v kontextu s celkovou plochou zateplené podlahy zanedbatelná. Ošetřením spojů se nic nezkazí.
-
C.) Vyjádřit se ke způsobu pokládky EPS jen na základě popisku je problematické. Aby to mohl člověk správně posoudit, je vhodné stavbu vidět. Celoplošné podsypy nejsou nejvhodnější řešení, nemáme s nimi pozitivní zkušenosti. Jako ideální řešení je provedení vyrovávacího potěru - pokud je tuto situaci třeba řešit.
Ve většině případů se pokládka EPS provádí přímo na hydroizolaci - IPU. 100% kontakt EPS desky a podkladu sice zajistit nejde (a to ani u pískového nebo jiného podsypu), ale např. u EPS 150S se dekaruje stlačení 2 mm při zatížení 3 000 Kg/m2, anhydritové podlahy se většinou dělají s únosností cca 250 Kg/m2. Pokud by deska EPS byla jen v 20% kontaktu s podkladem, při zatížení 350 Kg/m2 by nemělo dojít k žádnému stlačení. Pokud dojte ke stlačení, ztyčná plocha desky se zvětší podle míry stlačení a polystyren se tak stává únosnější.
Neevidujeme žádné problémy s podlahami, kde je polystyren pokládán přímo na IPU nebo menší nerovnosti a to ani u zakázek, kde jsme prováděli jen pokládku anhydritové podlahy na nedbale připravený podklad.