Skladba podlahy

 Dotaz:

Dobrý den, reaguji na info z Vaší Webové stránky o možnosti kontroly skladeb anhydritových podlah.

Můj dotaz:

Na stavbě bytového objektu je navržena těžká plovoucí podlaha na kročejové izolaci SteprockND tl.40mm uložené na monolitické betonové stropní desce. Roznášecí podlahovou vrstvu - betonovou armovanou desku tl.50mm navrhuje dodavatel stavby nahradit litým anhydritem ANHYFLOW 20 v tl. 35mm. Vzhledem k pružnosti izolace Steprock ND a skutečnosti, že v technickém listu výrobce izolace není v doporučené skladbě anhydrit zmiňován zdá se nám návrh dodavatele méně vhodný.

Je možné dle Vaší zkušenosti na Steprocku ND tl.40mm použít anhydritovou nevyztuženou desku, v jaké tloušťce by vyhověla užitnému zatížení 150kg/m2, případně nahodilému 200kg v bytové stavbě??

Děkuji za Váš názor

S pozdravem

D.N.

 Odpověď:

Kontrolu navržených skladeb a další činnosti provádíme zásadně pro naše zákazníky, byť jen potencionální, protože věříme že to je jedna z mála možností, jak můžeme přesvědčit zájemce o naší kvalitě a o našich zkušenostech a tak si jej získat. I přesto že Váš dodavatel stavby zřejmě bude tuto činnost provádět sám, na Vaši otázku Vám rádi odpovíme, ale s tím že bude odpověď uveřejněna na našich webových stránkách. Předem děkujeme za Váš souhlas.

Zelinger Jaroslav

Dle našeho názoru je původní skladba i navržená skladba nevhodná a to hned ze dvou důvodů.
  • je zbytečně drahá. - je možné použít výkonější izolace za menší peníz

  • poddimenzovaná. - předpokládáme že armovanou betonou deskou se rozumí potěrový beton zpracovávaný jako zavlhlý

Skladbu podlahy s anhydritovou litou podlahou, tak jak je uvedena, snad už ani nelze považovat za podlahu… Vašemu dodavateli stavby by stačilo jen si přečíst pořádně technické listy výrobce kročejové izolace fa. rockwool.

Na základě bohatých zkušeností s anhydritovými litými podlahami už ani v současnosti neprovádíme skladby podlah za použití kročejové izolace z minerální vaty a to ze dvou důvodů. Vata je dobrá izolace, tepelná i kročejová, ale nevyniká v jednom směru víc jak polystyren a za další je podstatně dražší než polystyren.

V praxi se u podlah preferuje jedna z následujících věcí:

  • Tepelná izolace - izolace podlah">tepelná izolace

  • Kročejová izolace">kročejová izolace

Jen výjimečně je nutné docílit dobrých hodnot jak tepelné izolace tak i kročejové v rámci jedné podlahy (patra).

Jako tepelnou izolaci používáme šedý polystyren – tzv. grafitový. Parametry jsou lepší a nebo stejné jako u vaty za poloviční cenu.

Jako kročejovou izolaci používámeelastifikovaný polystyren. Ač se to možná nezdá, jeho parametry pro útlum kročejového hluku jsou také lepší než u minerální vaty a cena je také někde jinde.

Minerální vatu používáme jen ve specifických situacích, které se mohou čas od času na nějaké stavbě vyskytnout.

Pokud by jste přesto uvažoval na skladbě za použití kročejové izolace jakou jste napsal, náš návrh by byl následující:

Na 40 mm steprocku ND rock. (výrobce udává tloušťku armované desky od  50 mm – izolace se vyrábí ale od tloušťky 20mm)

– cca 70 mm betonová podlaha, resp. tak jak se to dnes dělá, cementový potěr zavlhlý – ty kvalitnější potěry mají F cca 2MPa, což je poloviční pevnost anhydritu, modul pružnosti jako také o dost vyšší než u litého anhydritu nebo litého cementového potěru. (pevnost?? – to je podlaha od podlahy)

Nebo cca 60 mm cementové lité podlahy (u litých cementových potěrů je modul pružnosti pořád větší než u litých anhydritových potěrů) (C20-F4)

Nebo cca 50 mm anhydritové lité podlahy. (C20-F4)

Výška desky by šla ještě snížit a to pokud by se použil pevnější materiál – až C(CT)30*F6-F7 a místo Rockwool steprock ND použít Rockwool steprock HD – sice dražší materiál, horší parametry pro útlum kročejového hluku, ale o dost nižší stlačení.

Pokud by někdo po nás, jako po realizátorovy, skladbu vyžadoval takovou jakou jste napsal, tak jen oproti podpisu že za dílo neručíme… jak se říká, raději ruce pryč :o). Pro přesnější určení nosnosti navržené skladby podlahy je třeba nechat si zhotovit statický výpočet. Pro ten je třeba udat více parametrů, např. velikost a tvar místnosti, nášlap…

Zanechte vzkaz

Nové články