Skladba anhydritové podlahy pro rodinný dům
- 17 Dub
Dotaz:
Dobrý den,
Stavím RD s plochou 120m2 a v dohledné době budu řešit podlahy. Chtěl bych poptat cenu (lokalita Jirny Praha- východ) a zkonzultovat pár věcí.
Podklad bude grafitový XPS 12 nebo 10 cm. Nad tím povedou trubky topení. Podlahovka bude jen na chodbě, pravděpodobně na vratné větvi. Jaké krytí trubek je potřeba? Podle informací co jsem našel by se vše mělo vejít do 6-8cm potěru.
Dále bych měl dotaz k dilataci. Obvodová je mi jasná, ale:
Jak často musí být v anhydritu dilatační spáry? V podlaze nebude podlahové topení, řeším ale zda mohu udělat místnost 9x4m v kuse.
Druhý dotaz je jak to řešit v patře, kde je plocha 7x9m s tím že bude rozdělena SDK příčkami. Pokud budu dělat dilatace musí být okolo každé příčky? Dalším řešením je založení konstrukce příček před realizací podlahy, ale tím přicházím o výhody variability SDK. Nejraději bych udělal celou plochu bez dilatací s tím že příčky následně navrtám, ale nebude anhydritová podlaha kuli tomu u příček praskat?
Ještě dodám, že v patře jsou panely Spiroll 20cm a plánováno 5cm polystyrenu (kročejová izolace) +6cm anyhydridu . Topení opět radiátory s přívody v podlaze
Odpověď:
Dobrý den.
Krytí trubek podlahového topení se u většiny skladeb pohybuje od 40 do 50 mm. V případě použití systémové desky je třeba počítat jako nejvyšší bod podlahového topení nop systémové desky - tedy 40-50 mm od "nopu" systémové desky. Jestli jsem správně pochopil popisek, tak na výšku anhydritové podlahy, izolací a podlahové topení máte 180 mm.
Skladba podlahy kde je topení by pak mohla vypadat následovně:
-
1.NP 45 mm anhydrit CA 20/20 - 50 mm systémová deska ( 20 mm - např. jen tvrzená folie - 50 mm - Styrodeska) / 80-120 mm izolace EPS 100S s grafitem.
A tam kde topení není:
-
2.NP 45 mm anhydrit CA 20 / 130-140 mm EPS 100S.
Dilatace u anhydritových podlah řešit nemusíte:
-
Plocha bez topení - cca 600 m2 bez dilatací
-
Plocha s topením - cca 300 m2 bez dilatací
To vše za předpokladu že není překročen poměr stran 4:1.
Vzhledem k tomu, že v patře máte plánovanou anhydritovou desku 60 mm, což by se mohlo zdát jako zbytečné, ale v vzhledem k velikosti plochy a plánu kotvit SDK příčky do anhydritové podlahy pochopitelné, neměl by být problém ani v budoucnu s tím, že by podlaha praskala. Je to ale i otázka uspořádání příček.
Pokud by ale v budoucnu podlaha praskla, zřejmě by jste to ani nepoznal. Podlaha nijak pracovat nebude - pokud praskne tak jen v zeslabeném místě, tedy ukotvení SDK příčky. Vzhledem k tomu, že v podlaze nebude podlahové topení, na funkčnosti podlahy to nijak nepoznáte.
Orientační cena anhydritové podlahy pro vylití na připravený podklad:
- Uložení: Do 125 m2 paušální cena 10 000 Kč (uložení, znivelování - 2 mm / 2 m)
- Čerpadlo 5 000 Kč (Paušál do 10 m3)
- Anhydrit CA 20 - cca spotřeba 8 m3 * 3 700 Kč (Alfa sádra) = 29 600 Kč
Celkem: 44 600 Kč bez DPH
Pokud využijte naší akci na levnou anhydritovou podlahu, cena může být ještě o 4 000 Kč levnější. Podlahy děláme také vč. tepalné-kročejové izolace a pod. topení.