Skladba podlahy v patře

 Dotaz:

Dobrý den, poptávám u vás anhydritovou podlahu v novostavbě 2NP plocha cca 74m2.

Pročítal jsem váš web a došel jsem k názoru, že jste opravdoví odborníci.

Prosím o radu, co se týče skladby podlahy.

Výška hrubé podlahy ve 2NP je cca 13,5cm. Stropy jsou panelové. Plánuji topení do podlahy. Co jsem pročítal, tak výška betonu by měla být cca 5cm. Chtěl bych položit kročejový polystyren Styrofloor T4. Pročítal jsem i systémové desky Styrodeska pro podlahové vytápění s PE. Skladbu jsem namýšlel 3 cm T4 + 5cm Styrodesky. Je tato izolace dostačující i co se týče tlaku?

 Co je lepší? použít systémové desky nebo tvrzený EPS 150S? Jaké trubky do podlahového vytápění preferujete. Kolega mi doporučoval UNINOX PE-RT 16 x 2 mm s tím, že by používal polystyren EPS 100Z a chytal trubky sponkama.

 Děkuji za odpověď PP.

 Odpověď:

Dobrý den, na Vaše otázky by se dalo odpovědět celkem dlouhosáhlým textem, aby byly přesně zodpovězeny, tak snad se spokojíte s následujícím.

  • Tloušťka betonu cca 5cm

S tak strohým konstatováním je třeba být opatrný- jde o to jak se to myslí a v jaké situaci. Situaci jste sice popsal - celková výška podlahy - ale už nepíšete, zda 5cm myslíte vč. topení nebo nad topení.

Mělo by být pravidlem, že do tloušťky betonové podlahy se nepočítá konstrukční výška podlahového topení. Problém potom může nastat v tom, že betonová, resp. anhydritová podlaha nemusí mít "optimální" tloušťku.

Každý tloušťku podlahy udává jinak a to včetně projektantů - je proto důležité si toto předem ujasnit, jak to kdo myslí.

Ve vašem případě by měla být tloušťka anhydritové podlahy minimálně 40 mm, ideálně 45 mm nad podlahové topení.

  • EPS T4 (T4000)

Minimální rozumná tloušťka kročejové izolace je 30 mm, ideálně 40 mm a maximálně pak 50 mm. Kročejová izolace EPS T4 je víc stlačitelná než klasický EPS. Pokud je roznášecí deska -anhydrit- navržena (a hlavně provedena) s ohledem na všechny okolnosti (plánované zatížení, pevnost použitého materiálu, velikost místností) s podlahou žádné problémy nebudou.

  • Styrodeska

Je to asi nejlevnější systémová deska pro podlahové topení na trhu. Její použití je bez problémů, ale... výška nopu je 30 mm - v podstatě přicházíte o 10 mm podlahy. Těch 10 mm by se dalo využít i jinak - ideálně využít pro izolaci.

  • Co je lepší?

Na toto není jednoznačná odpověď, protože výsledek je hlavně ovlivněn kvalitou montáže. Systémová deska je pro nás hlavně montážní pomůcka, která nejen že usnadňuje montáž trubek, ale pomáhá i při samotné realizaci anhydritové podlahy.

Pokud se ale montáž provede na kvalitní příchytky a hlavně se fixace trubek provede v dostatečné míře, není ani s tímto způsobem problém.

Na funkčnost podlahové topení nemá vliv jestli je trubka v systémové desce nebo ne.. i když na internetu se určitě dočtete bombastické výhody každé varianty..

  • Trubka pro podlahové topení

Nejvíce používáme trubky PEX bez AL vložky - ta není u montáže do systémové desky důležitá - tvar trubky fixují "nopy". Samotný PE-RT se už moc nevidí, většinou se používá ve spojení s AL vložkou. PEX je novější technologie výroby polyetylenových  trubek než PERT a je odolnější.

Zanechte vzkaz

Nové články