Za jak dlouho anhydrit uschne?

 Dotaz:

Dobrý den, prosím o radu za jak dlouho bude anhydritová podlaha vyschlá natolik, že na ni budeme moc položit dlažbu?

Od realizační firmy jsme dostali informaci o tom, že za čtyři týdny bude anhydrit vyschnutý, ale firma co má dělat dlažby zase nechce přijet dříve jak za 6 týdnů, že to prý stejně suhé nebude.

Jka to tedy je? Děkuji za odpověď, Martina.

Nezahálejte, pošlete nezávaznou poptávku po ceně anhydritové podlahy nyní!

 Odpověď:

Dobrý den, na Vaši otázku bohužel není jednoznačná odpověď. 

Pokud někdo řekne, že anhydrit vyschne nejdéle za 4 týdny - lže, pokud někdo řekne, že anhydrit nevyschne ani po 6 týdnech - lže.

Dobu vysychání anhydritové podlahy určuje z 99,9% člověk, pokud se o stavbu staráte Vy, je tak jen na Vás jaký režim zvolíte, jak ho budete dodržovat a jak dlouho tedy bude podlaha schnout.

Určitě není ale pravda, že anhydritové podlahy nemohou vyschnout dříve jak po šesti týdnech, naopak, anhydritové pojivo je rozměrově vysoce stabilní a v podstatě nijak nereaguje změnou velikosti ve fázi tuhnutí - narozdíl od pojiva cementového.

Díky tomu je možné volit až agresivní způsoby vysoušení - důležité je dodržet podmínku stejnoměrného vysoušení, což může být v praxi problém.

V praxi se většinou setkáváme s tím, že podlahy vysoušené s pomocí nějaké technologie schnou 3-5 týdnů, podlahy vysoušené přirozeným procesem pak v průměru schnou 6 až 10 týdnů, při velmi dobrých podmínkách (léto, minimální tloušťka podlahy, ventilace stavby, topení atd..) to může být i méně. Naopak podlahy v nevhodných podmínkách mohou schnout i několik měsíců! (zima - vlhko, neventilovaná stavba, velké tloušťky anhydritu).

Pro větší pochopení toho jak co nejrychleji vysoušet anhydritovou podlahu doporučuji přečíst si tento článek.

Pokud Vám to nic neříká, je možné se také obrátit na specializované firmy, které se zabývají vysoušením staveb.

Zajímavost: Jak reaguje anhydritová podlaha na namočení?

4 komentáře on "Za jak dlouho anhydrit uschne?"

  • a

    Dobrý den,

    mám vylitý anhydrit a stále po 14ti týdnech se i přes veškeré větrání, vysoušení a topení nemůžeme dostat ke slavné vlhkosti 0,3 % CM pro pokládku dlažby. 
    Aktuálně se pohybujeme v přízemí okolo hodnoty 0,4-0,45%. Máte zkušenosti jestli je opravdu ta hodnota 0,3% tak důležitá nebo myslíte že již při 0,4% by jste položili dlažbu?

     

    Děkuji za odpověď.

     

    Lukáš

  • Obrázek uživatele ANHYTOP

    Dobrý den,

    technické listy bez rozdílu výrobce anebo typu anhydritu vyžadují zbytkovou vlhkost v případě podlahového topení maximálně 0,3% bez rozdílu v použití krytiny (bez ohledu na paropropustnost). O tom jaké mám s tímto zkušenosti je v podstatě nepodstatné, resp. je na každém zda bude číst dál a bude se tím nějak inspirovat :)

     

    Pokud se snižování vlhkosti anhydritu zastaví na cca 0,4-0,5% doporučuji provést následující:

    1.) kontrola vlhkoměru - zpravidla se vlhkost měří odporovým měřákem a CM metoda se používá zřídka - zjistěte si, zda je Vámi používaný měřák vhodný pro anhydritové podlahy (musí být výslovně uveden anhydrit - pokud se měří měřákem nastaveným (některé umožňují měřit jen jeden druh materiálu) na jiný druh materiálu, bude ukazovat špatné hodnoty!

    2.) měření provést jiným vlhkoměrem - pokud nesouhlasí, vyzkoušejte i třetí.. 

    3.) jediné "přesné" měření zbytkové vlhkosti se provádí CM přístrojem - pokud máte pochybnosti o hodnotách odporového měřáku, je nejlepší zvolit tuto metodu..

    4.) Jako poslední (nejméně přesnou) metodu měření použijte folii - 1m*1m přilepit k podlaze na min. 24 hodin. Pokud se folie neorosí a na zemi nezůstane tmavší flek, měla by být podlaha vhodná pro pokládku krytiny.

     

    A ano, setkal jsem se u několika staveb s tím, že při vysoušení se hodnota zbytkové vlhkosti zastavila na hodnotě cca 0,5% a míň ani ťuk - vždy to bylo u staveb, kde se ale měření provádělo jen odporovým měřením a týkalo se to anhydritu s vyšší pevností - 30MPa, kde se používá více pojiva...

    Je možné, že díky jinému složení směsi pak měřáky z výroby nastavené na anhydrit C20 ukazují špatné hodnoty u anhydritu C30...

     

    Doporučuji tyhle věci ale řešit s Vaší realizační firmou - ta by Vám měla poskytnout podporu..

     

    S pozdravem Zelinger J - ANHYTOP

     

     

  • a

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za pekný článok ako správne vysušiť anhydrit. Chcel by som poradiť či máte skúsenosť či pri vysušení podlahy, pomáha aj rekuperácia. V dome máme podlahové kúrenie zapnuté a ventilácia je zabezpečená rekuperáciou. Teplota v dome je 23 °C a vlhkosť okolo 40% podľa toho ako je vonku. Ak je sychravo tak je mierne nad 40%, keď je sucho tak je mierne pod 40%. Ide mi o to či takto pekne vyschne anhydritový poter alebo radšej rekuperáciu na nejaký čas vypnúť a použiť odvhčovač.

     

    Ďakujem

     

    MIchal

  • Obrázek uživatele ANHYTOP

    Dobrý den, děkuji za dotaz, jsem rád, že Vám článek pomohl.

    Účelem rekuperace je výměna vzduchu s co nejmenší tepelnou ztrátou, pro efektivní vysoušení potřebujete v podstatě přesný opak.

    Jak je napsané ve článku, studený vzduch po ohřátí pojme větší množství vzduchu, takže efektivnější je nárazové větrání - výměna teplého vzduchu za studený.

     

Zanechte vzkaz

Nové články