Zatížení anhydritové podlahy
- 27 Črv
Dotaz:
Dobrý den,
na internetu jsem se dočetla, že anhydritová podlaha je plně zatížitelná po 72 hodinách od zhotovení. Mám tomu rozumět tak, že po 72 hodinách, můžeme na anhydritovou podlahu už pokládat dlažbu?
Odpověď:
Dobrý den,
záleží na tom, jak pisatel sdělení o plné zatížitelnosti anhydritu po 72 hodinách myslel a zda u toho vůbec myslel, když to psal - jinak řečeno, po 72 hodinách od realizace může podlaha dosáhnout cca 30-50% celkové pevnosti, určitě ne plné zatížitelnosti, což se v případě anhydritu rovná vyschlé podlaze. Nárůst pevnosti anhydritové podlahy je závislý na rychlosti vysychání...
Naše doporučení ohledně zacházení s anhydritovou podlahou po realizaci:
0-48 h. stavba uzavřená, bez průvanu. Anhydrit nesmí v této fázi přijít o vodu, teplota max. 30C, min. 5C
od 48 h. stavba se může začít intenzivně vysoušet průvanem, anhydritová podlaha je od třetího dne včetně pochozí
48-120 h. stržení šlemu, manuálně
od 120h. - částečné zatežování anhydritu (např, montáž elektro), nezatěžovat bodově
od 168 h. možnost spuštění podlahového topení podle definovaného způsobu
od 336 h. můžete plně zatěžovat anhydritovou podlahu v ploše, vyhýbat se bodovému zatížení rohů
Anhydritová podlaha může být připravena pro pokládku finální krytiny od 3. týdne, je to možné v případě spuštění podlahového topení co nejdříve či nasazení vysoušečů - teplometů. Vysychání přirozeným způsobem trvá 4-6 týdnů - jedná se však o specifický proces pro každou stavbu.
Na internetu jsou rozdílné verze ohledně zacházení s anhydritem, snad ve všem co si člověk vzpomene - spuštění topení, pochůznost, pevnost... Náš doporučovaný postup je „univerzální“, nebere ohled na specifické okolnosti - tloušťku anhydritu, podloží a pod.
dobrý den mám dotaz máme v
dobrý den mám dotaz máme v podkroví mezi krovy vatu a profily kde ještě nejsou dané sadrokartony a slyšela jsem že při zalití anhydritem se muže stát že vlivem vlhkosti vata spadne tak jak to je ?děkuji za odpověd
Dobrý den,
Dobrý den,
anhydritové podlahy je možné - narozdíl od těch cementových - začít vysoušet už po 48 hodinách od uložení. Pokud se stavba začne tedy větrat po této době, nemělo by hrozit žádné poškození vnitřních instalací. Problém může nastat v případě, kdy se zrealizuje anhydritová podlaha a stavba se nechá delší dobu uzavřená.